Samozřejmě, jako u každého jiného festivalu, je jeho hlavní náplní hudební program. Ale stačí jen na okamžik nechat ustoupit hudbu do pozadí a rozhlédnout se po areálu bývalé pulčínské školy, kde se uplynulou sobotu už po dvacáté páté Amfolkfest koná a spatříte druhou tvář festivalu.

Vnímavému pozorovateli neuniknou ty desítky a desítky drobných příběhů a přátelských setkání, jež se odehrávají takřka na každém kroku. Nelze se ubránit dojmu, že tady zná doslova každý každého.

„Amfolkfest je úžasný, protože je jiný, než ostatní festivaly. Třeba i v propojení účinkujících a diváků. Takové to nikde jinde není,“ shodují se Marek Mynář a Dušan Šatánek, kteří do Pulčína na festival jezdí pravidelně s přáteli ze Stříteže nad Ludinou.

Jakási větší srdečnost účinkujících i návštěvníků je možná letos i důsledkem uplynulých měsíců poznamenaných koronakrizí. Kvůli přísným opatřením se řada festivalů tento rok vůbec nekoná. Také v pořadatelích Amfolkfestu byla v březnu a dubnu „malá dušička“. A znovu jistě i v minulých dnech, kdy začalo případů koronaviru v zemi znovu přibývat a hrozba zpřísnění už jednou uvolněných opatření se stala nepříjemně reálnou.

Lidi po muzice prahnou

Ale rozhodli se jubilejní pětadvacátý ročník nerušit. Návštěvníci to přivítali. „Lidi po muzice prahnou. Osobně nám to obrovsky chybělo. I sem jsme proto přijeli už o den dřív, na večerní jamování,“ říká Dušan Šatánek.

Snad odměnou za snahu pořadatelů přes letošní kultuře nepřející okolnosti festival uspořádat byla skutečnost, že vše vyšlo na jedničku. Včetně počasí, které až na drobnou epizodu s dešťovou přeháňkou, bylo po celou dobu příjemně letní.

„Jsem ráda, že se festival stihl udělat, že lidé mohli přijet, že vše bylo tak, jak mělo být,“ shrnula hlavní pořadatelka Eva Endy Rohlenová.

Návštěvníků bylo na festivalu více než tři sta. A všichni se dobře bavili. „Je tady skvělá atmosféra a taky výborná kyselica,“ usmívala se Radka Oborská ze Vsetína. Jubilujícímu festivalu popřála dalších nejméně pětadvacet let fungování. „A ať se lidem stále líbí,“ dodala.

V hudebním programu Amfolkfestu se představily kapely Jasoň, Vrkoč, Pass, Terrakota, Poslední šance Míry Ošance, Jiří Dareba Václavík, Kofe @ Vlna, Podjezd a Jasoň. Hlavním hudebním hostem byla letos valašská skupina Dareband, která na festivalu zároveň oslavila své patnáctileté výročí. A také se na pódiu oficiálně rozloučila se svou dlouholetou zpěvačkou Kateřinou Mrlinovou. Tečku za 25. ročníkem festivalu v Pulčíně udělal country bál ve společnosti kapely Country bazar.