Deník radí: Budete na Valentýna kupovat prsten? Víte, jak změřit prst či kde najít puncovní značku?

Aby se však nakupující nespálil, je nutno dodržet základní pravidla. Na co si tedy dát při výběru šperků pozor a čeho se vyvarovat?
Určitě nikdo na nadcházejícího Valentýna nechce darovat šperk, jehož rozměr již nepůjde upravit, či dárek, který vlastně nemá žádnou hodnotu.

Ani šperk, ze kterého po čase začnou vypadávat kamínky nebo změní barvu, nezanechá dlouhodobou vzpomínku u obdarovaného.

1. různé šperky

Šperků na výběr je opravdu mnoho. Při výběru toho nejvhodnějšího by lidé měli mít především na paměti, pro koho šperk kupují a zda si přejí, aby jej obdarovaný nosil pouze příležitostně či stále. Není například vhodné koupit jemný stříbrný prsten někomu, kdo manuálně pracuje, a doufat, že mu při denním nošení vydrží na věky.

2. puncovní značky

Stříbrné a zlaté šperky podléhají ze zákona puncovní kontrole. Puncovní značka dává zákazníkovi záruku toho, že opravdu kupuje zlatý či stříbrný šperk, a garantuje obsah ryzího kovu ve slitině příslušnou puncovní značkou. Ta se zpravidla umisťuje poblíž značky ryzostní či značky výrobce.

3. zlaté šperky

U zlatých by se měli kupující zajímat, zda není zlato jenom na povrchu šperku. Šperk samotný totiž může být vyroben z jiné slitiny (a tedy i jiné barvy) a poté povrchově upraven např. bílým zlatem, což se po krátké době projeví na třením nejvíce namáhaných místech. Pozor také u dutých šperků. Na první pohled působí masivně v poměru k ceně, avšak jejich životnost je podstatně nižší a opravitelnost velmi komplikovaná.

4. kameny

Pozornost věnujte také výběru kamene a jeho uchycení. Často bývají kvalitní syntetické zirkony nahrazovány podstatně levnějšími kameny z broušeného skla. Ty jsou však mnohem křehčí a náchylnější k opotřebení, proto jsou také často pouze lepeny. Šperk vysázený spoustou těchto kamenů může časem přinést velké rozčarování, jakmile začnou ozdoby postupně a opakovaně vypadávat. U drahých kamenů je samozřejmostí certifikát o pravosti.

5. měření prstu

Jak změřit správnou velikost prstu? Ideálně přímo v prodejně s odborníkem. Doma to však lze také – stačí si z papíru vystřihnout tenký proužek. Omotejte jej kolem prstu v místě, kde budete prsten nosit, a označte bod, kde se počátek proužku setkal s koncem. Délka v milimetrech mezi začátkem a označeným bodem u rozvinutého proužku značí velikost prstenu. Ujistěte se, že požadovanou velikost dostanete přes kloub, a prst měřte v klidu a na teplých rukou.

6. ocelové šperky

Šperky z ušlechtilé oceli jsou zajímavé a velmi oblíbené, avšak nejsou bez záporů. Pomineme-li skutečnost, že ocelový šperk není z drahého kovu, a tudíž si nedrží stálou hodnotu, pak bychom měli při rozhodování mít na paměti, že opravy a úpravy těchto šperků, až na malé výjimky, nejsou možné. Nelze upravovat velikost prstenů, nelze opravovat přetržené řetízky a není ani možné provádět leštění poškrábaného povrchu.

Lubomír Krčmář