KLADERUBY
První písemná zmínka o obci: 1140
Počet obyvatel: 451
Zajímavosti o obci:
Název obce se poprvé objevuje ve starších latinských pramenech ve tvaru Cladorubech, in Kladrub či Cladrub. Dnešní název Kladeruby je patrně odvozen od staročeského slova kladerub nebo kladorub, což znamená ves rubačů klad - dřevorubců. V obecním znaku najdete v zeleném štítě stát rytíře, který drží v pravé ruce svěšenou stříbrnou sekeru a v levé pak červeno-stříbrný štít. V jeho červené polovině je písmeno N symbolizující znamení z erbu Kladerubských ze Svrčova. Mezi roky 1998 – 1999 byl v Kladerubech postaven nový katolický kostel, který je zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi. Byl postaven za 299 dní a v květnu 1999 byl slavnostně vysvěcen. (Zdroj: kladeruby.eu, kladeruby.cz)

V Kladerubech se daří udržet mladé

Udržet ve vesnici mladé, to je podle starosty Kladerub Miloše Konečného základní podmínkou toho, aby se z žádné obce nevytratil život.

Obnovili šedesát let starý sad, plánují moštárnu

Na přírodu a krajinu a rozumné hospodaření kladou v Kladerubech velký důraz. Obec provozuje zemědělskou činnost, která spočívá například v pronajímání luk a jejich obhospodařování přináší do obecní pokladny ročně desítky tisíc korun.

„Chováme také kamerunské kozy, pro které si sušíme seno. Na to jsme pořídili i vlastní balíkovač. Před třemi lety jsme také v obci vysadili květnou louku,“ vyjmenovává starosta Kladerub Miloš Konečný. Jeden z posledních počinů obce pak směřuje do oblasti sadařství.

„Obnovili jsme starý šedesátiletý sad jabloní, který jsme doplnili o dalších asi osmdesát stromů,“ popisuje Konečný.

Jedná se o staré odrůdy typické pro zdejší krajinu jabloně, hrušně i slivoně. Díky přístupu k ošetřování stromů, kdy se nepoužívají hnojiva či postřiky, získala obec dokonce certifikát, že plody z obecního sadu jsou v bio kvalitě. A výsadbou stromů plány zdaleka nekončí.

„Naše idea je udělat si také sušárnu ovoce a vlastní moštárnu, v nichž by se část ovoce mohla zpracovávat,“ prozrazuje starosta. Zkrátka ale nepřijdou ani místní lidé. Vedení obce počítá s možností, že si lidé nasbírají ovoce také pro vlastní potřebu třeba aby si mohli vypálit domácí slivovici. 

TIP NA VÝLET:
Ke kapli Panny Marie Růžencové naproti obecnímu úřadu Nedaleko nově zbudovaného kladrubského kostela svatých Cyrila a Metoděje můžete navštívit také místní kapli zasvěcenou Panně Marii Růžencové. Nachází se v samotném srdci obce, hned naproti obecnímu úřadu. Postavena byla v roce 1843. Ve vnější boční zdi najdete umístěnou sochu svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. V její věžičce se nachází zvon z roku 1717, který byl dříve součástí dřevěné zvonice. Podrobně o kapličce tehdy napsal místní učitel Florian Hausler. 

Kaplička se svatojánskou tradicí

Kladeruby Marie Sváčková přišla se svým otcem Petrem a psem Badym dlouho před setměním. Na louce u kapličky stála připravená vatra ze smrkových polen, kterou tady postavili dobrovolní hasiči. Spolu ještě vložili dovnitř natrhaný papír pro snazší zapálení.

Významné osobnosti obce:
Vojtěch Jasný st. (1890 – 1942), pedagog, vlastenec, společenský organizátor, v roce 1942 transportován do Osvětimi, kde zemřel.

MILOŠ KONEČNÝ, STAROSTA KLADERUB

Starosta Kladerub Miloš Konečný.Starosta Kladerub Miloš Konečný.Zdroj: Deník/Michal BurdaDo životů všech lidí v posledním roce výrazně zasáhla epidemie koronaviru. Jak jste její dopady pocítili v Kladerubech?

Stejně jako všude, také u nás se prakticky zastavil život. Poslední větší akcí bylo vloni vodění medvěda, které pořádají místní hasiči. Vodění medvěda u nás patří k tradičním radostem, stejně jako například stavění máje. Ten jsme ovšem kvůli protiepidemickým opatřením vloni i letos stavěli pomocí jeřábu.

Jinak je vždycky stavějí místní chlapi. Ale jsem rád, že májku alespoň máme, není tomu tak všude. Uvidíme, jak to bude s jejím kácením, zda se restrikce uvolní.

Co vnímám jako velký dluh, je vítání občánků. To jsme neměli už dlouho a těším se na něj. Obzvlášť v současné době. Vloni se nám totiž v obci narodila trojčátka, první v Kladerubech. Už budou mít brzy rok.

Dům promění na bydlení pro seniory 

Původní starý dům na návsi v Kladerubech nechala obec přestavět na dvě garsonky pro seniory.Původní starý dům na návsi v Kladerubech nechala obec přestavět na dvě garsonky pro seniory.Zdroj: Deník/Michal BurdaPřed lety jej v neutěšeném stavu obec odkoupila od soukromého vlastníka. Nyní řemeslníci předělávají starý dům na návsi v Kladerubech na bydlení pro důchodce. Kompletní rekonstrukce stavení si vyžádala investici zhruba pět milionů korun.

„Dostali jsme na to dotaci od ministerstva financí. Žádali jsme o ni dva roky,“ poznamenal starosta Kladerub Miloš Konečný.

Dům, který po stavebních úpravách výrazně prohlédl, je nyní rozdělený na dvě garsonky o velikosti 35 metrů čtverečních s kuchyňským koutem a koupelnou. Velkou část stavebních prací se podařilo zvládnout už vloni. Hotovo má být do konce května.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník