PROSTŘEDNÍ BEČVA
První písemná zmínka o obci: 1703
Počet obyvatel: 1789
Zajímavosti: Obec je vzdálená 10 kilometrů východně od Rožnova pod Radhoštěm. Nejvyšším bodem katastru je Čertův mlýn s 1206 m nad mořem, který tvoří severní hranici katastru společně s Pustevnami. Jižní hranicí je úpatí solánecké Kyvňačky a hutiské Poskly. Prostřední Bečva má společné hranice s obcemi: Horní Bečva, Hutisko-Solanec, Dolní Bečva, Vigantice a na hřebenu Pusteven s obcemi Trojanovice a Čeladná. 
V současnosti je Prostřední Bečva jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v oblasti Beskyd. Areál Pusteven, který je součástí katastru obce, tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Je to především Maměnka a Libušín. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica. Na území obce je přírodní rezervace Pod Juračkou, v prostoru Čertových mlýnů a Kněhyně. 
V teplém letním počasí nabízí okolní kopce krásné turistické procházky a vyjížďky na horských kolech po Cyklostezce údolím Rožnovské Bečvy.

Turisty mířící na Pustevny čekají změny, přibude parkoviště i zázemí

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI
Jaroslava Hýžová 
(* v obci 21. února 1915), uznávaná a ceněná malířka.

Obnovený sál bude hostit divadla i kino

Sál hasičské zbrojnice v místní části Kněhyně je oblíbeným místem pro pořádání akcí.

„Nechali jsme si zpracovat architektonický návrh, podle něhož je nyní sál upravený. Už v podstatě čekáme jen na dodávku židlí a rekonstrukce bude hotová,“ přibližuje starosta Radim Gálik.

Sál o kapacitě 120 lidí se změnil k nepoznání.

„Chystáme se pořádat menší divadla, máme i plátno, takže budeme přes zimu promítat,“ říká starosta. 

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Těší mne, že se do plánování zapojují místní lidé

Radim Gálik říká, že práce starosty v Prostřední Bečvě jej baví. Pro obec v této funkci pracuje třetí volební období. Co se základní infrastruktury týče, tu má vesnice podle jeho slov z velké části pokrytou.

„Nyní se věnujeme infrastruktuře dopravní, přesněji řečeno chodníkům a cyklostezkám,“ říká starosta.

Co konkrétně nyní v této oblasti budujete?

Právě dokončujeme úsek cyklostezky v délce 1,2 kilometru. Hotovo by mělo být během listopadu. Je to úsek, který je součástí Cyklostezky Bečva, kde ale doprava vedla po místních komunikacích. Postavili jsme cyklostezku kombinovanou s chodníkem, takže cyklisty dostaneme mimo auta. Úsek vede od základní školy po odbočku z naší obce na sousední Hutisko.

Obecní sad? Dvě stě stromů

Plody z vlastního obecního sadu budou moci už brzy sklízet lidé v Prostřední Bečvě. Výsadba je součástí aktuálně se rozbíhajícího projektu obnovy zeleně.

„Sad bude nad naším kostelem. Bude zde okolo dvou set stromů: jablka, hrušky, třešně i trnky,“ říká starosta Radim Gálik.

Obecní sad má sloužit především místním, kteří budou moci kdykoliv přijít a ovoce využít pro svoji potřebu.

„Pokud něco zůstane, pak máme v obci místní zahrádkáře, kteří to zužitkují,“ dodává starosta.

Základní píšťalu varhan kostela svaté Zdislavy požehnal sám papež

TIP NA VÝLET
close Prostřední Bečva - moderní lavičky na Pustevnách info Zdroj: se svolením OÚ Prostřední Bečva zoom_in Prostřední Bečva - moderní lavičky na Pustevnách Poznejte sedlo Pustevny, nachází se nedaleko Radhoště

Krása v přírodě. V obci Prostřední Bečva určitě zajděte na Pustevny (1018 m n. m.).
Je to sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště, které patří k obci Prostřední Bečva. Bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874.
Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh Dušana Jurkoviče.
Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka. Pod vrcholem Tanečnice otevřeli v roce 2019 panoramatickou Stezku Valašska. 

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in