Prlov 
Rok založení: 1361
Počet obyvatel: 512
I na sklonku 2. světové války německé jednotky stále potlačovaly odboj a partyzánskou činnost. Jejich terčem se stala i osada Prlov na Vsetínsku. Jednotky SS zde 23. dubna 1945 vypálily osm stavení, ve kterých uhořelo patnáct obyvatel. Celkem zahynulo 23 lidí. Kruté výslechy v Prlově vedl Walter Pavlofski a Kurt Werner Tutter. Obyvatele Prlova, které Alois Oškera označil jako pomocníky partyzánů, Němci zaživa upálili v hořících domech. Z patnácti lidí vehnaných do hořících stavení se zachránil jediný. (Zdroj: Jan Horejš, Paměť národa)

Na své hrdiny v Prlově nezapomínají ani po desítkách let

Jména všech třiadvaceti obětí Prlovské tragédie si může kdokoliv přečíst na památníku u obecního úřadu. Podstatně více informací pak lze načerpat v pietní síni, která vznikla už před více než čtyřiceti lety.

TIP NA VÍKEND:
Projděte si naučnou stezku
začátek u rozcestníku Prlov – bus
Ideální výlet pro celou rodinu nabízí naučná stezka Prlovským lesem, při níž zabavíte nejen děti, ale dozvíte se také mnoho zajímavostí ze světa místní historie, fauny a flóry. Stezka vás na pěti kilometrech provede v rámci deseti zastavení nejen obcí, ale po lesních pěšinách nad Prlovem objevíte také kapličku sv. Huberta, lesní lanové centrum i partyzánský bunkr.

OTÁZKA PRO STAROSTU

Uplynulý rok rozhodně nebyl jednoduchý. Jak se odrazil na životě v Prlově?

Loňský rok byl, jaký byl. A začátek letošního není o mnoho lepší. Všechny to zasáhlo především po stránce společenského a kulturního života. První akcí, kterou jsme museli odvolat takřka ze dne na den, byl už zažitý dětský karneval. Plánovali jsme jej na začátku března a rušili asi dva dny před konáním.

V dubnu míváme tradiční pietní akt připomínající Prlovskou tragédii. Koná se vždy ve velkém, ve spolupráci s armádou. Tentokrát to bylo jen formou setkání zastupitelů s položením věnců. Měsíc poté se nekonala další úspěšná akce – Prlovský drvař.

Měl se konat pátý ročník. Dřevorubeckou soutěž si lidé oblíbili, bývaly na ní stovky lidí i pěkný program, kde se vedle soutěžících prezentovali také řezbáři, dřevosochaři, nechyběla výstava historických motorových pil. Z dalších akcí, jež jsme museli rušit, můžu jmenovat třeba pohádkový les pro děti, živé Člověče, nezlob se, lampionový průvod s uspáváním broučků, rozsvěcování vánočního stromku a vánoční koncert.

Letos už to byl myslivecký ples, po mnoha, mnoha letech se nekonal fašankový průvod. Je otázka, jestli se takový rok ve „vzduchoprázdnu“ na lidech nepodepíše. A zda budou akce zase navštěvovat, až se podaří opatření uvolnit.
Stěžejním projektem je vodovod

Třebaže se na loňském roce výrazně podepsala epidemie koronaviru a s ní spojená omezení, po stránce stavební se podle starosty Jaromíra Kratiny v Prlově dařilo.

„Podařilo se nám například zrekonstruovat chodníky podél hlavní silnice od autobusové zastávky u hospody až po konec obce směrem k sousednímu Pozděchovu,“ ohlíží se Kratina. 

72 let starý obraz Prlova, teď zdobí kancelář starosty

Zajímavé umělecké dílo bude už brzy zdobit stěnu kanceláře starosty Jaromíra Kratiny na obecním úřadě v Prlově. Obraz, který vznikl na konci čtyřicátých let minulého století, zachycuje několik zasněžených prlovských chalup a stavení.

Na hřišti upravili zázemí pro diváky, usadí se jich až sedmdesát

Postupnou obnovou prochází v posledních letech zázemí fotbalového hřiště v Prlově. Areál vznikl na přelomu 70. a 80. let minulého století a zásah už vyžadoval. Opravy se tak dočkaly nejprve šatny se sprchami, které už dosluhovaly. Předloni a vloni přišlo na řadu sociální zařízení, které je nyní umístěné ve speciální kontejnerové buňce.

Obec myslí také na komfort diváků, třebaže současná situace nedovoluje organizaci fotbalových utkání ani veřejných akcí.

Prlov, hřiště u obecního úřadu.Prlov, hřiště u obecního úřadu.Zdroj: Deník / Michal Burda„Vloni jsme u hřiště vybudovali dvě terasy se zámkové dlažby, které slouží jako jakési tribuny,“ přiblížil starosta Prlova Jaromír Kratina.

Na terasách jsou umístěné lavičky, na něž se může pohodlně usadit a sportovní klání sledovat na sedm desítek diváků.

Sportovní klání přitom neznamená jen fotbal. Hřiště každým rokem hostí také dvě hasičské soutěže. Velmi dlouhou tradici má Memoriál obětí Prlova, vloni v čase letního uvolnění vládních protiepidemických opatření se uskutečnil už jeho 47. ročník.

Zúčastnilo se jej rekordní množství družstev všech věkových kategorií – celkem jich bylo dvaašedesát.

„Tak hojná účast byla částečně daná i koronavirem. Přijelo hodně družstev ze Slovenska, kde byly v tu dobu soutěže zakázané,“ vysvětlil Kratina.

Deník na návštěvěZdroj: Deník