LIPTÁL
První písemná zmínka o obci: 1361
Počet obyvatel: 1501
Zajímavosti v obci:Liptál byl součástí vsetínského panství a to až do poloviny 17. století. Mezi jeho majiteli byli například páni z Kravař, Kunštátu i samotný císařský vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Významným jevem 19. a 20. století bylo vystěhovalectví do Ameriky, zejména po americké občanské válce, kdy se z Liptálu vystěhovaly za lepším živobytím desítky občanů. Emigrace pokračovala i v době 1. světové války. Po vzniku samostatné ČSR se začaly v Liptále rozvíjet živnosti. (Zdroj: www.liptal.cz)

Investované miliony jsou vidět. Škola v Liptále se rozrůstá, staví se nové byty

STAROSTA LIPTÁLU

Uplynulý rok poznamenaný pandemií koronaviru přinesl řadu omezení. Dotkla se kulturního a společenského života, měla dopad na obecní rozpočty. Vůbec nejhůře však podle starosty Liptálu Milana Dani ovlivnila děti.

Významné osobnosti obce:
Jan Kobzáň (1901 - 1959), akademický malíř, grafik a spisovatel, autor loga firmy Baťa.
František Plachý (1880 – 1929), učitel, společenský organizátor, zakladatel liptálského pěveckého sboru, Sokola a Sboru dobrovolných hasičů.

CO SE CHYSTÁ V LIPTÁLE

ZAJÍMAVÝ POČIN

Z vyprávění pamětníků aneb Liptálské příběhy 20. století

…Koncem zimy v pětačtyřicátém roce visel osud rodiny Julie Daňové na vlásku. Večer byli v domě dva partyzáni, třetí odpočíval ve stodole. Hospodář Pavel Daňa nesl seno kravám, když uviděl přicházet čtyřčlennou německou hlídku.

Duchapřítomně křikl na psa a ten začal štěkat. To bylo znamení pro partyzány. Dva utekli přes chlév. Třetí již utéci nestihl a schoval se ve stodole pod senem v plevníku.

Německá hlídka byla podezřívavá a začala prohledávat stavení, chlév, půdu i krecht na brambory. Jeden voják také stodolu. Přehazoval a propíchával seno železnými vidlemi až narazil do něčeho pevného: odházel seno a uviděl poklop plevníku.

Poklop otevřel a zase ho zavřel. Jistě musel vidět ukrytého partyzána. Zní to naprosto neuvěřitelně, ale ostatním nic neřekl. Hlídka odešla. Tato událost přitom mohla být důvodem k vypálení tohoto stavení a likvidaci jeho obyvatel.

Naštěstí k tomu nedošlo…

To je část vzpomínky Julie Daňové z Liptálu, jak ji zaznamenal a sepsal její vnuk a dnešní starosta obce Milan Daňa. Celý tento příběh a také další vyprávění pamětníků si mohou místní nově číst v obecním zpravodaji, kde vycházejí jako seriál nazvaný Liptálské příběhy 20. století.

„Trochu jsem si pro tyto účely ‚poliptálštil‘ seriál České televize, která také zaznamenávala zajímavé lidské příběhy a osudy,“ přiznává s úsměvem Milan Daňa.

Myšlenka se zrodila náhodně právě při naslouchání vyprávění pamětníků.

„Uvědomil jsem si, že máme v Liptále mnoho zajímavých lidí, kteří zažili události, na něž se pomalu zapomíná. A vzpomínky většinou odejdou spolu s jejich nositeli,“ vysvětluje starosta, proč se pustil do sepisování příběhů liptálských pamětníků. Nyní se zaměřuje především na předválečné a válečné období.

„Líbilo by s nám a je to i náš cíl, aby do budoucna vyšla kniha s příběhy místních pamětníků,“ netají Milan Daňa.

TIP NA VÝLET
Stezkou Františka Plachého
začátek od hasičské zbrojnice (centrum obce)
Vydejte se na nenáročný výlet po naučné stezce, která nese název po význačné osobnosti Liptálu, Františku Plachém, který výrazně obohacoval liptálské veřejné dění v letech 1904 – 1929. Stezka dlouhá necelý kilometr začíná u zrekonstruované historické hasičské zbrojnice a připomíná činnost Františka Plachého u dobrovolných hasičů. Druhé zastavení je pak na Helštýně nad fotbalovým hřištěm a zmiňuje Plachého zásluhy v Sokole. Poslední z celkem tří zastavení je umístěno v obecním ovocném sadě a je poděkováním za Plachého školní aktivity. Stezka byla slavnostně otevřena pro veřejnost v srpnu 2017.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník