Hošťálková
Rok založení: 1505
Počet obyvatel: 2224

Obec byla založena v období selské a pasekářské kolonizace, pravděpodobně ve 14. století. První písemná zpráva o ní je až roku 1505. V letech 1777 – 1781 se poddaní z Hošťálkové významnou měrou podíleli na revolučním hnutí valašských evangelíků, které posléze vyústilo ve vydání Tolerančního patentu. (Zdroj: www.hostalkova.cz)

Hošťálková se rozrůstá, obec musí navyšovat kapacitu školky i školy

Široká nabídka veřejných služeb, důraz na kvalitní školství i zdravotnictví, krásná příroda v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů. Spojení uvedeného má za následek, že stále více lidí chce mít jako svou domovskou adresu zapsanou obec Hošťálkovou na Vsetínsku.

Včelaření má v Hošťálkové stoletou tradici

Kvůli protiepidemickým opatřením vloni kalendář společenských a kulturních akcí v Hošťálkové notně prořídl. Jedno společné setkání se však přece jenom uspořádat podařilo. V závěru srpna, během letního uvolnění, se uskutečnila oslava 100. výročí vzniku Základní organizace včelařů Hošťálková, které kromě místních sdružuje také včelaře ze sousedních vesnic Ratiboř a Kateřinice.

„Setkání jsme pojali jako dětské odpoledne. Přišla spousta lidí. Bylo vidět, že možnost setkávat se, lidem velmi chybí. Připravená byla celá řada úkolů a soutěží pro děti. Lidé si oslavu užili a přineslo to i nějaký zisk, který poslouží včelařům,“ shrul starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Sám je už deset let aktivním včelařem, jedním z šestašedesáti, které místní organizace sdružuje. Dohromady se starají asi o 650 včelstev.
Po převratu, v devadesátých letech včelařů i včelstev ubývalo. Členové spolku stárli, mladých nepřibývalo.

„Potom si ale lidé začali více vážit přírody a i mladí lidé začali zkoušet ekologické hospodaření, kam spadá i včelaření. I to je o ekologii a citlivém o přístupu k životnímu prostředí. Počet včelařů začal znovu růst. Teď jsou ve spolku zastoupené všechny generace,“ shrnul Petr Laštovica.

OTÁZKA PRO STAROSTU

Loňský rok rozhodně nebyl jednoduchý. Jak se jej podařilo zvládnout v Hošťálkové?

V čem vidím obrovské omezení, to je společenský a kulturní život. Museli jsme se samozřejmě přizpůsobit situaci a všem vládním nařízením a zrušit prakticky veškeré tradiční obecní akce, plesy, karnevaly, zabijačku. K nelibosti naší i místních obyvatel.

PŘÍBĚH ÚSPĚCHU

Ruční robota, fyzicky náročná, říká o stavbě repliky kostela tesař z Hošťálkové

Antonín Papšík mladší je pokračovatelem generací valašských tesařů. On i jeho spolupracovníci v rodinném tesařství Papšík v Hošťálkové dobře vědí, jak vzít za práci. Dokázali to už mnohokrát, mimo jiné když vyráběli kolo pro mlýn v Mikulůvce nebo stavěli rozhlednu na vrcholu Maruška nad Hošťálkovou.

SLAVNÍ RODÁCI

Jan Bohuslav Kraicz (1869 – 1929), lékař a politik, blízký spolupracovník T. G. Masaryka
Jan Pelár (1844 - 1907), valašský hudebník a klarinetista
Karel Štastný (1918 - 1958), pilot RAF ve II. světové válce

V chátrajícím domě budují čtyři obecní byty

Nabídky odkupu poloviny nevyužívaného rodinného domu využilo před dvěma lety vedení obce Hošťálková. Druhou půlku se následně podařilo získat v exekuční dražbě. Chátrající stavení dostává nyní nové využití. Vznikají zde čtyři nové moderní obecní byty s průměrnou výměrou 55 metrů čtverečních a společnými prostory.

„Venku pak vzniknou také zpevněné plochy s parkovištěm,“ doplňuje starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Do práce se pustila místní stavební firma Martina Červenky, náklady na výstavbu činí 6,7 milionu korun. Vesnice na stavbu získala dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení ve výši 5,8 milionu. V současné době má Hošťálková k dispozici zhruba stovku obecních bytů. Žádostí o jejich přidělení eviduje místní úřad na čtyři desítky.

TIPY NA VÝLET 

Na rozhlednu Marušku
4,6 km od obce Hošťálková
Pokud se rádi kocháte výhledy do krajiny, pak vyrazte na 16 metrů vysokou rozhlednu Marušku, která nabídne výhledy na Kelčský Javorník, Radhošť, Pustevny i Lysou horu. Trasa z Hošťálkové vede po modré turistické značce. Necelý kilometr před cílem u Pomníku československého partyzána J. Žižky odbočíte z modré na zelenou. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in