HALENKOV
Rok založení: 1654
Počet obyvatel: 2399

LIKVIDACE ARMÁDNÍHO VELKOSKLADU

Halenkov - bývalý armádní areál, který sloužil jak velkosklad pohonných hmot. Dnes je zde jen rozlehlá travnatá plocha.
Halenkov trápil armádní sklad. Teď mají na jeho místě vyrůst nové domy

V Halenkově otevřou nové re-use centrum

Druhou šanci již nepotřebnému vybavení z domácnosti mohou dát nově lidé v Halenkově. V září se ve zdejším areálu bývalého armádního skladu pohonných hmot bude otevírat nové tzv. re-use centrum.

Dokončovaná stavba re-use centra souvisí s dřívějším vybudováním sběrného dvora.

„Využili jsme toho, že nám na bedrech zůstala jedna budova v dezolátním stavu. Hledali jsme cestu, jak ji využít a zároveň při její rekonstrukci dosáhnout na dotace. Zbudování re-use centra se nabízelo. Uvidíme, jak se to osvědčí,“ říká starosta Halenkova Radek Chromčák.

Sběrný dvůr a nové re-use centrum jsou jen dalšími z řady kroků obce směřujících ke zlepšení hospodaření s odpady a jejich lepšímu třídění.

K dalším nedávným novinkám, jež do této koncepce zapadají, patří nákup a rozdělení čtyř set kompostérů mezi místní obyvatele nebo také zavedení elektronického systému monitoringu odpadového hospodářství. Obec tím mimo jiné reaguje na změnu zákona, po níž se předpokládá výrazný růst poplatků za likvidaci komunálního odpadu.

„Snažíme se, aby to obec do budoucna nestálo moc peněz. A také učíme lidi aby s odpady lépe hospodařili,“ říká starosta.
Každá popelnice je nyní opatřená QR kódem a obec díky tomu sleduje, jak kdo dokáže množství odpadu regulovat. Systém uplynulý rok běžel ve zkušebním provozu.

„Chystáme se zvýhodnit ty, kteří lépe třídí. Kdo hospodaří dobře, toho odměníme snížením poplatku za odpad,“ prozradil Radek Chromčák. K avizované úpravě poplatků má dojít v příštím roce poté, co vedení obce zhodnotí dosavadní fungování nového systému.

Sportovní areál se rozšíří o nový pumptrack

Jedním z vydařených projektů, na který jsou v Halenkově patřičně hrdí, je sportovně zábavní park. Areál v sousedství místního fotbalového hřiště zbudovaný s využitím dotací za zhruba deset milionů korun funguje šest let a postupně se rozšiřuje o nové možnosti sportovního vyžití.

V současné době nabízí víceúčelové hřiště či hřiště s umělým povrchem, za více než dva miliony korun se aktuálně připravuje stavba nového pumptracku (speciální dráha s terénními vlnami a klopenými zatáčkami pro jízdu na kole, koloběžce, skateboardu či inline bruslích. Dráhu lze projíždět bez šlapání či odrážení – pozn. redakce).

Stavět se začne příští rok na jaře, letos už to nebylo možné kvůli současné vytíženosti stavebních firem.

„V každém případě získáme pumptrack, který prozatím zřejmě v Česku nemá konkurenci. Nabídne dvě dráhy a také takzvané skill centrum,“ těší se starosta Halenkova Radek Chromčák.

Za moštárnou vznikl ovocný sad

Dlouhodobý záměr proměnit rozlehlý pozemek za moštárnou v Halenkově v obecní sad se podařilo v loňském roce proměnit ve skutečnost.

„Na podzim jsme zde vysázeli krajové odrůdy,“ potvrdil starosta vesnice Radek Chromčák.

Další stromy přibyly také u místního Lidového domu a rovněž podél nově vytvořené plochy vzniklé z bývalého armádního velkoskladu pohonných hmot v centru obce.

Opravený „liďák“ si obec provozuje sama

Budova Lidového domu stojí v Halenkově od roku 1927 a právem patří mezi dominanty obce. Je první výraznou stavbou, jež padne do oka každému, kdo přijíždí do obce směrem od Vsetína.

V nedávné době prošla budova kompletní rekonstrukcí, která si vyžádala zhruba desetimilionovou investici.

„Opravy se týkaly provozních prostor, restaurace, sálu, kuchyně, sociálních zařízení a také ubytovacích prostor v patře, kde je nyní šest nově vybavených pokojů pro tři desítky hostů,“ přiblížil starosta Halenkova Radek Chromčák.

Poté, co dal před časem poslední nájemce Lidového domu výpověď a nového se nepodařilo nalézt, rozhodla se obce provozovat objekt sama jako restauraci a hotel.

„Začátky nebyly jednoduché,“ přiznává Chromčák. Obzvlášť poté, co vloni provoz výrazně ovlivnila omezení spojená s epidemií koronaviru.

Podle starosty se však v současné době už situace ustálila. Jednou z výhod Lidového domu je prostorný sál, zřejmě jeden z největších, jež je možné na Horním Vsacku nalézt.

„Lze jej využít pro nejrůznější akce, například svatby či smuteční hostiny, což se vzhledem k poloze domu v blízkosti hřbitova a kostela i nabízí. Sál mohou využívat také místní spolky, pro které je to samozřejmě zdarma,“ dodává starosta Halenkova. 

KNIHOVNA ROKU

V Halenkově půjčují knihy už 138 let, mají nejlepší knihovnu v zemi

Halenkov - knihovna v Halenkově se stala Knihovnou roku 2020 ve Zlínském kraji i v celostátním kole. Sídlí v základní škole.
Knihy tady půjčují už 138 let. A mají oficiálně nejlepší knihovnu v zemi

Zajímavosti: 
Halenkov leží asi 15 kilometrů východně od Vsetína a protéká jím Vsetínská Bečva, oddělující Vsetínské vrchy a Javorníky. Obec založil v roce 1654 uherský šlechtic Jiří Illésházy, pocházející ze Žitného ostrova, který roku 1652 koupil vsetínské panství. Základem obce byl panský dvůr Helenovice, jenž byl pojmenován podle jediné dcery Jiřího Illésházyho, Heleny. V roce 1868 zde Michael Thonet založil továrnu na nábytek z ohýbaného dřeva, což přineslo obyvatelům nové pracovní příležitosti. V samotném srdci obce stojí kostel Povýšení sv. Kříže, který byl vybudován na konci 18. století. V centru obce se nachází moderní sportoviště s multifukčními hřišti a zábavnými atrakcemi pro děti. V roce 2021 na sportovišti vyroste nová jedinečná pumptracková dráha se skill centrem. Obec je pro svou strategickou polohu také vyhledávaná turisty i cyklisty. Z Halenkova se můžete vydat po dobře značených turistických trasách, pěšky nebo na kole, a v zimě na běžkách na hřeben Javorníků nebo hřeben Vsetínských vrchů. Halenkovem prochází také Cyklostezka Bečva vedoucí ze Vsetína do Velkých Karlovic. (Zdroj: halenkov.cz)

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Halenkov - starosta Halenkova Radek Chromčák.
Starosta Halenkova: virus s našimi životy výrazně zatočil

Významné osobnosti obce: 
Michael Thonet (1796 – 1871), světově proslulý vynálezce pracovního postupu na zhotovování židlí a noh stolů z ohýbaného dřeva, jehož ohyb se děje působením vodní páry nebo vařící tekutiny.
František Demel (1884 – 1951), pedagog, společenský organizátor.
Josef Heja (1902 – 1985), řezbář, vyřezal řadu figurek a betlémů, které došly uznání na výstavách doma i v zahraničí.
Josef Tkadlec st. (1930 – 1996), kovář, zvonař.
František Kopecký (*1931), profesor, katolický duchovní, člen řádu benediktýnů.
Jaroslav Kopecký (1934 – 2008), architekt, výtvarník, rodák z Halenkova.

TIP NA VÝLET:  Malebná krajina Halenkova 
Milovníci turistiky si v Halenkově přijdou na své. Katastr obce je totiž doslova protkán turisticky značenými trasami. Stačí si jen vybrat, kam se vydat. Jižně po modré se ze západního okraje Halenkova můžete vydat k nejvýše položenému místu katastru obce – Čerňanské Kyčeře, která svou nadmořskou výškou 885 metrů nabídne nádherné výhledy do krajiny. Na opačnou stranu, severně, po zelené turistické značce, kterou navíc lemuje i cyklostezka se dostanete k vrcholu hřebene Vsetínských vrchů – Vsackému Cábu, kde se nachází také turistická chata, která v roce 2018 oslavila již 90 let od svého otevření. Původně jako turistickou útulnu ji nechal v roce 1928 postavit vsetínský lékárník Karel Puszkailer.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník