Ledabylý přístup k separaci odpadů může vést ke zvednutí poplatku za svoz odpadu.

Průzkum sídliště

Jak dobře lidé v Rožnově třídí odpad, zjišťovalo město v uplynulém týdnu. Na parkoviště do městského parku přijel svozový vůz a vysypal zde více než tunu komunálního odpadu ze sídliště. Odborní pracovníci poté 250 kilogramů smetí rozebrali a pokud to bylo možné, dále ho dotřiďovali. 

Srdce a lékař - Ilustrační foto
Vysoký tlak může být tichý zabiják. Nechte si ho ve Vsetínské nemocnici změřit

Data hovoří jasně, více než padesát procent odpadu bylo ještě možné vytřídit. Největší položku tvořil bioodpad, následovaný plasty, papírem a sklem. V Rožnově je 85 míst určených k separaci odpadu, i tak více než 42,9 procent ze vzorku nejčastěji tříděného odpadu - papír, plast, sklo, bioodpad - skončilo v běžné černé popelnici.

Při špatném třídění hrozí vyšší poplatky za svoz

Ve hře tak jsou vyšší poplatky za svoz. „Pokud nebudeme ve městě lépe třídit a nezvýší se poměr separovaného odpadu, budeme to muset promítnout do poplatku za odpad,“ potvrdil místostarosta města Tomáš Gross.

Náklady na svoz se každý rok zvyšují, brzy stát zakáže skládkování odpadu, který ještě lze vytřídit nebo energeticky využít.

V Meziříčí našlo azyl přes tisíc uprchlíků. Pomáhá jim i švýcarská neziskovka
V Meziříčí našlo azyl přes tisíc uprchlíků. Pomáhá jim i švýcarská neziskovka

„V této situaci jsou tedy pouze dvě možnosti. Začít aktivně třídit, ulehčit své peněžence a pomoci přírodě nebo se smířit s tím, že poplatky za odpad se budou zvyšovat,“ uvažuje Gross.

V letošním roce má radnice v plánu začít s kompletní rekonstrukcí stanovišť na separovaný odpad a přidat nádoby na tříděný odpad. Město také připravuje osvětové kampaně na podporu třídění odpadu, vznikl také edukativní spot. V loňském roce město svezlo celkem 3300 tun komunálního odpadu a za jeho odvoz zaplatilo osm milionu korun.