„Jelikož jeho pět starších sourozenců tou dobou již navštěvovalo zlínskou církevní školu, naše volba byla jasná,“ vzpomíná maminka handicapovaného hocha Hana Hrabčíková. Škola se v té době stěhovala do nových prostor a našla se možnost na zbudování bezbariérového přístupu.

„Společnými silami jsme ve škole vybudovali úplně nový vstup, kterým se David pohodlně dostal do tříd na prvním stupni. O pár let později jsme už k jeho přepravě do tříd na druhém stupni v patře museli zapůjčit schodolez,“ popisuje situaci maminka dnešního šesťáka.

Jedná se o speciální zařízení určené osobám pohybujícím se na mechanickém vozíku k překonávání architektonických bariér jako jsou například schody. „Nevýhodou je, že musí mít syn dva vozíky. S jejich pořízením nám ale naštěstí finančně vypomohla jedna nadace,“ doplnila paní Hrabčíková.

Zlínský magistrát spravuje třináct základních škol. Z toho mají tři možnost bezbariérového přístupu. „Škola na Štefánikově ulici je zcela přístupná, na Kvítkové mají možnost bezbariérového vstupu a na třetí základní škole v Malenovicích zbudovali nedávno plošinu na podnět maminky jednoho z žáků,“ vyjmenovala mluvčí města Zlína Marie Masaříková.

Matka malenovického vozíčkáře na ni prý uspořádala sbírku poté, kdy měl její syn přejít z mateřské školy na základní. „Měla možnost přihlásit ho na bezbariérovou školu v centru Zlína, ale nechtěla, aby její syn měnil prostředí, ve kterém se dosud pohyboval, a kde to dobře znal,“ vysvětlila Masaříková. Město podle ní na zbudování plošiny částečně přispělo.

„V posledních třech letech se ale spíše zaměřujeme na bezbariérovost zastávek MHD, kde ji využije širší spektrum lidí,“ doplnila mluvčí krajského města.

V Uherském Hradišti má ze šesti základních škol bezbariérový přístup jediná. Je jí budova školy Za Alejí. „Její kapacita potřebám obyvatel města plně dostačuje,“ vysvětlila uherskohradišťská mluvčí Petra Zemčíková.

Jednu plně bezbariérovou budovu základní školy mají také ve Vsetíně. Ostatních pět základek řeší přístup ke zdravotně postiženým žákům individuálně. „Nečastěji pomocí osobních asistentů,“ sdělila mluvčí města Eva Stejskalová. Vzdělávací institucí, kam se vsetínští vozíčkáři dostanou bez komplikací, je Základní škola Integra.

V Kroměříži mají šest základních škol, z nichž dvě disponují bezbariérovým přístupem. Jedná se o Základní školu Zachar a Základní školu Slovan. „Budování dalších bezbariérových přístupu je otázkou dostatku financí, které v současné době bohužel nemáme. Případnou docházku imobilních školáků lze řešit umístěním v některé z již bezbariérových škol,“ sdělil mluvčí města Pavel Zrna.

Dalším problémem, který bude maminka vozíčkáře Davida Hrabčíka za tři roky řešit, bude podle jejích slov přechod na střední školu. „Vím o tom, že na zlínské průmyslovce by snad měli studovat dva vozíčkáři,“ řekla. Z šestapadesáti středních škol zřizovaných Zlínským krajem jich má bezbariérový přístup asi dvacítka.

„Ředitel každé školy ale vyjde pohybově omezenému zájemci o studiu jistě vstříc,“ míní vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Zlínského kraje Stanislav Minařík. Rodičům vozíčkářů tedy doporučuje, aby se svými potomky zvolili libovolnou střední školu a situaci ohledně její bezbariérovosti řešili až po přijetí studenta.