Soutěž o nejlepší jablečný štrúdl a koláč pořádá jablůnecký Svaz žen, jehož členkou je také Hanka. Proto bere účast v soutěži téměř jako povinnost. „Účastním se pravidelně, ani jednou jsem nevynechala," vysvětluje žena z Jablůnky.

Na nápad uspořádat koštování koláčů ženy v podstatě přivedli muži, kteří pořádali košt jabečné pálenky. „Spojili jsme to dohromady. Už si ani nevzpomínám, kde byl první ročník, ale myslím, že v sokolovně," vzpomíná letitá pekařka Hanka.

O neúčasti v soutěži ani nepřemýšlela. „Je to tradice, všechny se tu společně sejdeme. Škoda jen, že letos úplně nevyšlo počasí," postěžovala si mezi řečí soutěžící.

Letos šla do soutěže s koláčem, který je známý jako hraběnčin řez. „Každý rok se snažím recepty obměňovat. První rok skoro všichni soutěžící přinesli štrúdly, ale rok od roku jsou soutěžní vzorky různorodější," pochvaluje si účastnice.

Pečení nebere jako práci, ale spíše jako zábavu. „Moc práce to nedá, hraběnčin řez do soutěže jsem měla hotový za chvíli," pousmála se.

Jablka použitá do koláče byla její vlastní. „Máme na zahradě pár stromků, takže nemusím jablka kupovat. Jablka máme pěkná, velká, červená. Většinou je nastrouhám do sklenic a zavařím, protože skladovat se je nevyplatí. Potom už nejsou tak dobrá. Ze sklenic je můžu použít, kdy budu chtít," pochvaluje si.

Ráda zkouší nové recepty. „Sháním je většinou na internetu, mám přímo stránku s recepty, takže vždy, když mě něco zaujme, vyzkouším to," prozrazuje pekařka.

Přiznává však, že už tak často nepeče. „Dříve jsem pekla víc, teď se snažím pro vnoučata nebo děti na sobotu, ale jinak se snažím spíš hlídat si figuru," směje se Hanka.

Jako správná soutěžící, i ona několikrát obešla tabuli se soutěžními vzorky a od každého vyzkoušla. „Taky to není žádný med, stejně jako u pálenky. Za chvíli je z toho člověk tak přeslazený, že už ani neví, co vlastně zkouší," přiznává.

Z toho, že dosud ještě nevyhrála, si těžkou hlavu nedělá. „Letos to zase nevyšlo, ale smutná nejsem. Bereme to všechny jako tradici a nesoutěžíme," dodává nakonec.

Související Jablůnkou voněla jablka, v koláčích i pálence

Autor: Michaela Horáková