Jejich členové budou zkoumat, jak strážníci hospodaří. Na posledním zasedání rožnovských politiků je k tomu vyzval opoziční zastupitel Ivo Jelínek (SNK-ED).

Ten má výhrady proti některým nákupům vybavení strážníků i přímo proti řediteli městské policie Danielu Vašutovi.

„Pan Vašut je totiž u městské policie neomezený vládce, který dostane každý rok určitou hromadu peněz a nakupuje, jak chce. Tak se pořídily například kuličkové pistole či horolezecká lana, která jsou zbytečná," řekl Ivo Jelínek. Dodal, že nad nákupy by měl mít dohled ještě někdo další.

Dalším problémem je podle Ivo Jelínka také to, že Daniel Vašut nemá coby ředitel městské policie mezi strážníky svého zástupce.

Šéf rožnovských strážníků jakékoliv pochybnosti o oprávněnosti nákupů vybavení odmítá.

„Pokud má někdo pocit, že tady hýříme penězi, pak ať to kontrolní výbor zkontroluje. Nakonec, je tady od toho," řekl Daniel Vašut.

Je přesvědčený o tom, že veškeré výdaje městské policie dokáže bezpečně odůvodnit. Iniciativu Ivo Jelínka považuje za účelovou a namířenou jen proti své osobě.

Zmiňované airsoftové pistole podle Vašuta rozhodně neslouží pro soukromé účely, nýbrž na preventivních akcích a k výcviku. „Mimo to ani nebyly pořízeny z rozpočtu městské policie, což zřejmě pan Jelínek neví," poznamenal Vašut.

Rozpočet městské policie podle Vašuta příliš prostoru k rozhazování nedává.

„Když už něco pořizujeme, dělíme nákup po částech. Tak jsme si nyní až po deseti letech mohli postupně nakoupit a obměnit třeba zimní bundy," upozornil Vašut.

Také argument, že nemá svého zástupce, považuje Daniel Vašut za lichý.

„Při velikosti naší městské policie není potřeba, aby zde byl další strážník, který bude sedět na služebně. Všichni, mne nevyjímaje, se pohybujeme v ulicích. Tedy tam, kde mají strážníci být," zdůraznil Vašut.

Městská policie sklidila už dříve od Ivo Jelínka kritiku také za výjezdy na soutěže městských policií, což s sebou nese náklady na dopravu či nocleh. Podle Daniela Vašuta však střelecké družstvo rožnovských strážníků reprezentuje město velmi dobře a vyčítat policistům, že někdy třeba přespali jednu noc v hotelu, není na místě.

Cílem není kontrola hlídkové činnosti

Samotná kontrola je teprve v začátcích.

„V těchto dnech si od městské policie vyžádáme první podklady. Teprve na dalším setkání výboru pak budeme upřesňovat další požadavky," uvedl předseda kontrolního výboru, zastupitel Petr Jelínek (Strana zelených)

Podle něj není cílem kontrolovat hlídkovou činnost strážníků či udělování pokut, ale právě pouze hospodaření. „Budeme se zajímat o nákupy služebního vybavení a jejich odůvodnění, o soutěžní výjezdní akce i o počty strážníků a zdůvodnění tohoto počtu," přiblížil Petr Jelínek.

Členové výboru mají na uskutečnění kontroly čas až do června. Navíc jim vypomůžou také kolegové z výboru finančního.

„Má to svůj význam, protože se jedná o čísla, o hospodaření. Výstupní kontrola tak bude určitě mnohem kvalitnější," vysvětlila zastupitelka Libuše Rousová (SNK-ED).