„Takový houf berušek ve vzduchu jsem ještě neviděl. Připomínalo mi to včelí nebo vosí roj," uvedl pro Valašský deník například Josef Mikulec, který bydlí ve vsetínské městském sídlišti Luh.

Potvrdil tak tvrzení dalších obyvatel regionu a odborníků, že invaze takzvaných asijských slunéček zasáhla rovněž Valašsko. „Beruškami máme posetý celý dům. Nejvíce jich přibylo v sobotu, kdy se na vyhřáté žluté omítce našeho domu začaly shlukovat opravdu ve velkém," posteskla si Jitka Plátková z Nového Hrozenkova.

Také podle ní je těchto berušek mnohem více než v předchozích letech. „Raději neotvíráme okna. Ale stejně i tak jich v domě máme více než dost," dodala žena z Nového Hrozenkova.

Páchnoucí tekutina

Nálety berušek vyvolávají u některých lidí obavy. „Slyšela jsem, že bolestivě koušou. A prý mohou být člověku i jinak nebezpečné," posteskla si Vsetíňanka Alena Juráňová.

Takové obavy však odborníci vyvracejí. „Ani tato slunéčka nekoušou. Jen stejně jako ta běžně známá, pokud je vezmeme například do ruky, potřísní nám kůži okrovou tekutinou, která docela nepříjemně páchne," vysvětlil odborný pracovník Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně Lukáš Spitzer. Podle něj najdeme asijská slunéčka nejčastěji v této době, kdy se schovávají do domů k zimování.

Slunéčka z bytu "vystěhujte" zpět do přírody

„Velmi ráda se shlukují s ostatními na zdech či oknech a společně pak spí i celé hrozny těchto brouků. Problém je, když se schovají do bytů či vytápěných prostor. Už kolem Vánoc jim dojdou zásoby tuku a slunéčka se probudí a hledají něco ke snědku či napití. Často tak zalézají do potravin, kde pak i umírají," upozornil entomolog Spitzer.

Dobré je proto podle něj slunéčka hned, jak se na nechtěném místě objeví, odchytit a dát z tepla do podzimní přírody. „Často jim tak i zachráníme život. Ve volné přírodě mají větší šanci na přežití," upozornil.

Biologický pomocník, žravý a plodný

Asijské slunéčko je po celém světě po desetiletí vysazováno jako biologický pomocník. Původně pomáhalo člověku místo chemie v boji se škůdci v zemědělství. Je totiž velmi žravé, plodné, klade až 2000 vajíček za život, a agresivní. „Když se potkají dvě stejně velké larvy, třeba našeho slunéčka a tohoto asijského, vždy vyhraje asijský dobyvatel," prozradil Spitzer. Pokud jej lidé vysazovali jen do skleníků, odkud neunikalo do volné přírody, nebyl problém. Zemědělci to ale neuhlídali a asijská slunéčka se dostala do volné přírody. „V ní se jim zalíbilo a začala se explozivně množit. V přírodě dokáže zničit skoro všechen ostatní hmyz," dodal entomolog.

V roce 2004 takzvaně zkolonizovala celé britské ostrovy a poté přes kanál La Manche obsadila západní Evropu. Na podzim roku 2007 již masově zimovala také v Beskydech.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis)Původem z Asie. Od běžného slunéčka sedmitečného se liší svými barvami. Většinou má 19 černých teček na oranžovém podkladu. Dokáže vytvořit různé barevné kombinace od téměř netečkovaného až po úplně černé brouky. Nikdy nevytvoří formu, která by byla podobná slunéčku sedmitečnému.