Po vlnách nespokojenosti ze strany knihovníků však poslanci přislíbili, že peníze někde najdou. V případě, že se jim to nepodaří, ovlivní situace hlavně ty, kteří doma internet nemají. Často jsou mezi nimi děti, důchodci či nezaměstnaní.

„Knihovna je pro hodně lidí jediná možnost, jak se dostat na internet. Já sám ho doma nemám a díky této službě si nemusím kupovat drahé vybavení,“ prozradil Jiří Němeček ze Vsetína. Pokud by si pak knihovny internet nezajistily samy, hrozil by jim zánik.

„Knihovní zákon nám nakazuje umožnit lidem bezplatný přístup k informacím na internetu,“ uvedla zástupkyně ředitelky Městské knihovny Valašské Meziříčí Pavla Holmanová.

Kvůli bezplatnosti služby proto knihovníci nemohou vybírat na provoz internetu od lidí peníze.

Rozhodnutí ministerstva by podle vedoucí Střediska regionálních knihovnických služeb ve Vsetíně Věry Pelcové, znamenalo nutnost zásahu do rozpočtu knihoven a obcí.

„Pokud bychom chtěli fungovat dál, nezbývalo by nám, než se domluvit se starostkou na úpravě a navýšení našeho rozpočtu,“ svěřila se včera Valašskému deníku knihovnice Alena Malčíková z Liptálu.

Na obcích jsou zatím klidní. Kdyby však došlo ke komplikacím a ministři peníze nenašli, jsou zastupitelé připravení svým knihovnám pomoci.

„Zákon nám v takovém případě dovoluje vytvořit další rozpočtové opatření a navýšit jim rozpočet,“ prozradila starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová.

Na Valašsku mezi ohrožené patřilo osmnáct knihoven, které měly zájem v Projektu internetizace knihoven pokračovat i letos.

Jsou to pobočky valašskomeziříčské knihovny v Juřince a ve Lhotě a pobočka rožnovské knihovny v Horních Pasekách na ulici Ostravská.

Dále pak profesionální knihovny v Horní Lidči, v Jablůnce, ve Valašské Polance a ve Velkých Karlovicích.

A také malé obecní knihovny ve Valašské Senici, ve Francově Lhotě, v Lidečku, ve Študlově, v Bystřičce, v Mikulůvce, v Pržně, na Dolní Bečvě, ve Vidči, v Lešné a v Liptále.