Výstavba nové interny bude stát dvě stě milionů korun. Ty však v rozpočtu kraje na letošní rok chybí. Zastupitelé budou o penězích rozhodovat až na konci února.

Interní oddělení nemocnice ve Vsetíně funguje v pavilonu z roku 1911, který již v mnohém nevyhovuje současným požadavkům. „Je zde více věcí, které skutečně tuto budovu ohrožují uzavřením," potvrdil náměstek hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Chybou je podle něj mimo jiné to, že na pokojích jsou více než tři pacienti. Chybí tedy soukromí. „V podstatě každý pacient má nárok si stěžovat, že další pacienti sledují jeho léčbu," řekl Lubomír Nečas.

Sociální zařízení, které je na chodbě a navíc společné pro více pokojů, také nesplňuje dnešní standard. „Rovněž se obávám, že kdyby přišla kontrola od hasičů a zaměřila se na bezpečnost, zóny úniku, evakuační zóny, tak toto by interna také nesplňovala," doplnil náměstek Nečas.

Neutěšený stav už nelze napravit opravami. Je nutné postavit internu novou. Dobrou zprávou je, že příprava na stavbu je hotová. „Je uvolněný prostor, kde jsou hotové přípojky. Existuje projekt i stavební povolení," vysvětlil.

Náklady na stavbu odhadl na 200 milionů korun. Suma ale může být jiná díky veřejné soutěži. „V letošním roce by se mohla prostavět částka zhruba sedmdesát milionů korun a zbytek v příštím roce," uvedl Nečas. Kraj však bude muset peníze teprve najít. V krajském rozpočtu na letošní rok totiž na stavbu interny není ani koruna. „Proto jsem pro něj také nehlasoval," poznamenal Nečas.

Podle vyjádření vedení Vsetínské nemocnice ale kraj s investicí počítá. „Je to přislíbeno hejtmanem. Financování má být zajištěno z přebytku hospodaření a v únoru zařazeno do rozpočtu," uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Podle ní dal hejtman nemocnici příslib krátce před schvalováním rozpočtu na rok 2015. „Poté, co jsme sdělili, že nejsme s to tuto investici zahájit sami jako akciová společnost," řekla Lenka Plačková. Na základě dohody už vedení nemocnice připravuje zadání veřejné zakázky, aby se v posledním čtvrtletí tohoto roku mohlo začít stavět.

V únoru projednají krajští zastupitelé

„Bylo logické, že v první fázi musela sama akciová společnost prověřit, zda takovou investici unese z vlastního rozpočtu stejně jako to udělala nemocnice v Uherském Hradišti. V tomto případě vyšlo najevo, že i s ohledem na stav budovy bude muset pomoci kraj," uvedla mluvčí Zlínského kraje Renata Škrobálková.

Podle ní je výsledek hospodaření Zlínského kraje dobrý. „Můžeme tedy zařadit projednání této investice do únorového zasedání krajského zastupitelstva," řekla mluvčí.

Problémy, na které upozorňoval Lubomír Nečas, vedení nemocnice ve Vsetíně nepopírá.

Největším jsou podle ředitelky zařízení Věry Prouskové právě velké pokoje, na kterých je až osm lůžek. Dříve jich bylo deset. „Nevyhovující jsou i ambulantní provozy, čekárny pro pacienty. Schází prostory pro návštěvy, potřeba by bylo více vyšetřoven pro zajištění soukromí lékaře s pacientem a tak dále," uvědomuje si Věra Prousková.

Také zdravotnický personál podle ní nemá podmínky hodné třetího tisíciletí. Stávající pavilon je však stále provozuschopný a je ve standardním provozu. Ročně se personál interního oddělení stará o čtyři tisíce hospitalizovaných pacientů.