Letos pátým rokem dramaturg Karel Prokeš pod hlavičkou Špalíčku coby folk-blues-beat festivalu připravuje zajímavou retro jízdu, u nás nejkomplexnější poctu big beatové dekádě 1962 až 1972 a významným projektům 70. let. Na festival tak láká i ty hudební fanoušky, kteří už léta hudební přehlídky nenavštěvovali.

V posledních ročnících se v Meziříčí vystřídala řada pozapomenutých hudebníků. Mnozí z nich však dokázali publikum nadchnout: britské skupiny The Pretty Things, či Mungo Jerry, nebo zpěvák Arthur Brown.

A prostor dostaly i produkčně náročné projekty s velkými orchestry, jako Blue Effect s jazzovým big bandem v programu Nová syntéza, Framus Five s filharmonickým orchestrem v interpretaci skladby Město ER, nebo program Co znamená vésti koně skupiny Plastic People of the Universe s Filharmonií Brno.

Organizátorům špalíčku však nejde jen o velkolepé projekty či dojímání pamětníků.

„Vedle rockových pionýrů, jejichž tvorba nezestárla, festival nabízí i koncerty hudebníků o dvě, tři generace mladších, vystoupení kapel, které nesou dál prapor hudebních ideálů big beatové dekády,“ říká Ondřej Smolka, PR manager Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí.

Logo 37. ročníku folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček.

Marie Rottrová s přáteli a britští JCM

Tři dny folku, blues a big beatu ve Valmezu letos nabízejí třicet kapel a mezi nimi britské trio JCM, složené z bývalých členů Colossea, Humble Pie, či Uriah Heep. Hned úvodní večer festivalu bude patřit první dámě českého soulu, ostravské rodačce a bývalé člence Flaminga, Marii Rottrové. Svým plnohodnotným koncertním programem vztahujícím se k albu Lady Soul zaujme místo na hlavním festivalovém pódiu.

„O koncert Marie Rottrové jsem měl zájem delší čas, protože představuje nepřehlédnutelnou kapitolu v historii českého big beatu. Už v roce 2011 sice paní Marie ohlásila konec kariéry, ale loni jsem viděl její výjimečné vystoupení v Ostravě a byla vážně senzační v soulových písničkách i v tom popovém repertoáru,“ říká Karel Prokeš, dramaturg festivalu Valašský špalíček.

Valašský špalíček se však vyznačuje komplexností a ani koncert Marie Rottrové není výjimkou. Ve čtvrtečním úvodním festivalovém programu vystoupí „lady soul“ s přáteli. Návštěvníci se tak mohou těšit na Petra Němce, Jaroslava Wykrenta a Jaromíra Jerry Löfflera.

„Předloni jsem díky Janu Horákovi, jenž v současné době připravuje knížku o ostravské kapele Flamingo, získal spojení na Jaromíra „Jerryho“ Löfflera, úžasného soulového zpěváka původem z Olomouce, který padesát let žije ve Švýcarsku. Kdysi tady zpíval s The Bluesmen, pak přestoupil do Flaminga, a společně s Marií Rottrovou koncem šedesátých let definoval takzvaný ostravský,“ přiblížil Karel Prokeš.

Riskantní kousek vyšel

Na Špalíček pozval Jaromír Löfflera už vloni a dokonce pro něj doslova poskládal kapelu, s níž se zpěvák poprvé v životě viděl a při zvukové zkoušce.

„Trochu riskantní kousek dopadl výborně a já začal přemýšlet o tom letošním projektu. Tentokrát jej bude doprovázet olomoucká parta Blues Power a jako host se představí Jaroslav Vraštil,“ uvedl Prokeš. Doplnil, že posledním čtvrtečním účinkujícím jedinečného třiapůlhodinového programu bude Jaroslav Wykrent s kapelou IN Blue.

Posluchače jistě potěší, že hlediště při úvodních koncertech Marie Rottrové a přátel (čtvrtek 20. června od 18. hodiny) bude z větší části opatřeno lavičkami a elevacemi k sezení. Návštěvníci se tak nemusí bát, že celou dobu koncertů prostojí.

Skvěle obsazený bude festivalový program i pátek a sobotu. K vidění a slyšení bude například legenda polského prog-rocku SBB v původní a nejsilnější sestavě Skrzek, Anthimos a Piotrowski. Dále se představí osobnosti a obnovené české i slovenské kapely big beatové dekády, Peter Lipa a Luboš Andršt s Blues Bandem, Ivan Hajniš s The Primitives Group a jejich ohnivou show i bratislavské formace Jožo Barina & The Meditating Four či The Players.

Na festival se vrací také slovenský zpěvák Pavol Hammel, aby pokřtil koncertní album Cirkus Leto, nahrávku jeho loňského vystoupení na Valašském špalíčku. Mezi „nově příchozími“ se v programu objevili Zdeněk Krysa Fišer s kapelou Impuls a brazilský bluesman Big Gilson & Blues Trio.

Zahnání hladu i žízně

V areálu bude dostatek stánků, jež nabídnou nápoje a pivo k uhašení žízně a také něco k zakousnutí. Festivalová pokladna zaujme místo směrem od náměstí k zámku Žerotínů. „Doporučujeme však zakoupení vstupenek předem, a to jak osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí, tak i online na stránkách www.kzvalmez.cz. Návštěvníci se tak vyhnout delšímu stání v případných frontách na koncerty,“ vybízí PR manager KZ Valašské Meziříčí Ondřej Smolka.

Výstavy a nedělní afterpárty

Návštěvníci festivalu mohou přestávky mezi jednotlivými koncerty využít například k prohlídce místních galerií. Ty se pro ně otevřou zcela zdarma a nabídnou výstavy Czech Press Photo, filmové plakáty z hudební tématikou Za zvuků hudby a bluesové výjevy Danuty Matysik. V sobotu dopoledne se část programu přesune do kavárny Café Tucan na náměstí, kde se uskuteční pořad Woodstock spíše neznámý.

Novinkou pak je nedělní „afterparty“. Kinematograf 100 Pavla Čadíka zavítá do Valašského Meziříčí. Nabídne výstavu 100 ke stému výročí českého optického průmyslu, besedu s Petrem Fialou a dalšími hosty a Rytíři filmového pásu a projekci filmu Mňága – Happy End z roku 2010. Pokud bude přát počasí, tak se beseda uskuteční v Café Tucan a projekce na náměstí. V případě jeho nepřízně se vše přesune do M-klubu.

V předprodeji jsou jednodenní, třídenní i zvýhodněné skupinové vstupenky na všechny tři dny. Více a online prodej vstupenek na www.kzvalmez.cz nebo valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

Plakát 37. ročníku folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček.