Účastníci 14. ročníku astronomického tábora, který probíhá ve valašskomeziříčské hvězdárně, se rozhodně nenudí. „Baví mě hlavně noční pozorování a zakreslování vývoje a pohybu slunečních skvrn,“ říká jedenáctiletý Petr Juřica z Valašského Meziříčí. Spánek prý mu nechybí. „Dospávám to na přednáškách,“ přiznává bezelstně.

„Starší se vyspí během odpoledního klidu, mladší ale prohlásili, že by si připadali jako v mateřské škole,“ uvádí vše na pravou míru táborová vedoucí Miroslava Hromadová. Necelé dva prázdninové týdny tady letos tráví sedmnáct mladých zájemců o astronomii z celé republiky. „Zajímá mne noční obloha, Slunce, pohyb planet, meteorologie a příroda obecně,“ vysvětluje šestnáctiletá Barbora Koutná z Bruntálu, proč na tábor přijela už druhý rok po sobě. „Děti mají možnost rozšířit si své školní znalosti, které jsou často velmi obecné.

Mimo to poznají nové kamarády nebo se setkají s přáteli z minulých ročníků,“ připomíná Miroslava Hromadová. S pocitem hrdosti pak dodává, že řada jejich předchůdců zůstala tomuto oboru věrna. „Třeba ve Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně působí několik demonstrátorů včetně jejich vedoucí, kteří absolvovali náš tábor nebo dřívější astronomická praktika.“