„Od otevření hvězdárny v roce 1955 do konce minulého roku sem zavítalo 990 811 lidí,“ nahlíží do pečlivě vedených statistik. „Podaří-li se zopakovat loňských téměř 16 tisíc návštěvníků, pokoříme letos hranici milionu. A to je počet, kterým se může pochlubit málokterá hvězdárna naší velikosti.“

Jubilejní návštěvník obdrží symbolické dárky v podobě odborné literatury a volného vstupu na zdejší akce. Jejich základem zůstanou večerní programy u dalekohledu, pořádané každý pracovní den.

„Zájemci mohou pozorovat Jupiterovy měsíce, Saturnovy prstence a v létě také skvrny na Slunci. Naváží tak na Galilea Galileiho, jenž před čtyřmi sty lety poprvé použil dalekohled k pozorování vesmíru,“ připomněl Martinek skutečnost, že na paměť tohoto historického počinu byl rok 2009 vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie.

Kromě večerních pozorování se návštěvníci hvězdárny, jež se pyšní titulem Observatoř Valašského království, mohou letos těšit i na řadu jiných zajímavých akcí. „V programové nabídce nechybí například oblíbený letní astronomický tábor pro mládež, zářijová Noc vědců či podzimní semináře o planetárních soustavách ve vesmíru nebo o kosmonautice a raketové technice,“ poznamenal za závěr mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.