Ve vyzdobené tělocvičně základky všechny přítomné přivítala a bylinkovým čajem pohostila ředitelka Vladislava Bednářová. Mezi hosty nechyběli příbuzní přírodovědce Říčana, který v Huslenkách dlouhá léta působil a jemuž byla nedávno na budově školy odhalena pamětní deska.

„Je to obdivuhodné. Nečekali jsme, že po mnoha letech bude o dědův odkaz takový zájem,“ neskrýval potěšení Říčanův vnuk Daniel Popelář, který přijel z Valašského Meziříčí. Už dopoledne čekala děti z huslenského přírodovědného kroužku exkurze po okolních loukách, spojená se sběrem rostlin.

Právě o léčivých vlastnostech bylin a jejich domácím využití v odpolední veřejné části programu poutavě vyprávěla Petra Hanáková z Muzea jihovýchodní Moravy. Další vnuk Gustava Říčana, Marek Říčan, potom všechny návštěvníky, bez rozdílu věku, zapojil do přírodovědné soutěže, jejímž smyslem bylo určovat léčivé byliny.

Večer si na své přišli zejména pamětníci: organizátoři pro ně připravili promítání historických fotografií a filmů. „Všechny dokumenty jsme směřovali do období třicátých let, kdy pan Říčan žil a v Huslenkách botanizoval,“ přiblížila Jana Tkačíková z botanického Muzea regionu Valašsko.