„Já si budu střílet, kdy se mi zlíbí!“ vzkázal diskutující na internetových stránkách Huslenek pod jménem Petarda.

Právě posilvestrovské ohňostroje rozproudily na stránkách obce bouřlivou diskuzi.

„Nevím, ale mám dojem, že Silvestr už dávno minul. Pořád se ale najdou jedinci, kterým to stále nedochází. Těch dělobuchů už by snad aj stačilo,“ kritizoval před časem přispěvatel s přezdívkou kdoví.

Souhlasně se k jeho příspěvku vyjádřil i další z diskutujících. Ten neváhal použít ani peprnější výrazy. „Které hovadí zase střílelo ty dělobuchy? To nemůže být klid aspoň jeden večer? Fakt poklidný večer!“ rozohnil se na internetu pisatel s přezdívkou nasraný občan.

Lidé, kterým vybuchující salvy vadí, se odvolávají na zákon, další oslovují přímo starostu obce. Postih však oslavujícím aktérům nehrozí. Huslenky totiž vyhlášku upravující používání zábavné pyrotechniky nemají.

„manipulaci s ohňostroji upravují v jednotlivých městech a obcích vyhlášky,“ vysvětlila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Milovníci večerních dělobušných salev však postižitelní jsou. „Lidé si mohou stěžovat na policii. Zákon porušují ti, kteří pyrotechniku používají po desáté hodině večer a ruší tak noční klid,“ dodala mluvčí. Rušení nočního klidu je podle Javorkové přestupkem proti veřejnému pořádku. Ve správním řízení hrozí aktérům pokuty až do pěti tisíc korun.

Stížnostmi a připomínkami Huslenčanů k používání zábavné pyrotechniky se bude na svém zasedání zabývat Rada obce. „Doufám, že si naše rada a zastupitelstvo najde čas a shodnou se na vytvoření takové vyhlášky,“ vzkázal představitelům Huslenek pisatel s přezdívkou ohňostrůjce.

Podnět, který na vytvoření obecně závažné vyhlášky vzešel, slíbil předložit ostatním členům rady starosta Oldřich Surala. Sám se k vytvoření vyhlášky staví spíše pesimisticky. „Celou záležitost projednáme v radě. Nemyslím si ale, že by tato problematika byla natolik závažná, aby se kvůli tomu vytvářela vyhláška,“ řekl.

Podle něj se jedná spíše o výjimky a jednotlivce. „Lidé nás zatím nijak hromadně neupozorňují,“ dodal Surala.