Právě průmyslovka se stala před deseti lety ve Vsetíně průkopníkem společného dárcovství, postupně se přidávaly další střední školy.

„Letos je nás absolutně nejvyšší počet. Bez pěti jsou všichni prvodárci. Společně se tu potkáváme vždy v předvánočním čase, ale studenti chodí darovat i sami, po skupinkách, v průběhu roku,“ těší pedagoga Zdeňka Drgu, který s kolegou Karlem Stančíkem každoročně studenty při darování doprovází.

Tentokrát se poprvé na odběrové křeslo posadil třeba student Jakub Pospíšil, který nedávno oslavil osmnáctiny. V jeho rodině krev darují již ve třetí generaci, na hematologicko-transfuzní oddělení ve Vsetíně přicházel pravidelně jeho děda i tatínek.

„Už dávno jsem chtěl darovat krev, čekal jsem jen na osmnácté narozeniny. Ať rodinná tradice pokračuje. Krev je zapotřebí,“ uvědomuje si Jakub.

Částečně snad i díky hromadným příchodům dárců hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice v současné době akutní nedostatek krve netrápí.

„Registr dárců ale stárne a je ho zapotřebí doplňovat, především o mladé zájemce. Proto je spolupráce se středními školami tak vítaná a velmi za ni děkujeme. Budeme rádi také za další zájemce o darování krevní plazmy, která se druhým rokem odebírá přímo ve Vsetíně,“ zhodnotila primářka oddělení Jana Pelková.

Ayurvédská masáž.
11 tipů na vánoční dárek: co vybrat, když chcete věnovat zážitek