Rodokmeny, které sahají až do 17. století, potvrzují český původ všech účastníků. Většina z nich pochází právě z tohoto regionu.
"Ze sálu se sice ozývala angličtina, čeština, slovenština i němčina, všichni si ale díky překladatelům rozuměli a všichni se také znali," řekla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Podobná setkání totiž nejsou v případě Hrnčiříků výjimečná. "Od roku 1990 je pořádáme celkem pravidelně. Sešli jsme se už poosmé," řekl organizátor akce Josef Hrnčiřík ze Vsetína.
Podle něj byla letošní účast poměrně slabá. "Při posledním srazu Hrnčiříků v roce 2000 se nás sešlo dvakrát více. Faktem ale je, že řada z nás v poslední době zemřela," povzdechl si.
Otcem myšlenky uspořádat takové setkání byl Tom Hrnčiřík z amerického Texasu, jehož dědeček pocházející z Lukovečku u Fryštáku na Zlínsku odjel do Spojených států koncem 19. století. Do tehdejšího Československa přijel Tom poprvé až ve svých čtyřiceti letech, ještě před rokem 1989. Tehdy se potkal s bratrancem Josefa Hrnčiříka a dostal nápad najít a zkontaktovat Hrnčiříky z celého světa. Pokoušel se zjistit, zda jsou jejich rodiny nějak spřízněné, proto hledal i ve starých archivech. Výsledkem je několik mnohametrových rodokmenů, které vytvořil pro každou větev rodiny.
Společné předky pro všechny Hrnčiříky se mu sice nepodařilo najít, nicméně se ukázalo, že všichni mají český původ, přičemž nejsilnější větev je právě ta valašská. "Zajímavostí ale je, že ani u jednoho Hrnčiříka jsme nezjistili, že by byl hrnčířem. Všichni byli řemeslníky, ale ani jeden hrnčíř," podotkl Josef Hrnčiřík.
Databáze nositelů tohoto příjmení nyní čítá několik stovek lidí. Organizátoři jen na letošní sraz posílali více než 200 pozvánek do celého světa. "A v poslední době jsem pomocí telefonních seznamů sehnal kontakty na další stovku našich jmenovců," uzavřel Josef Hrnčiřík.