Třicet receptů ze Slovenska a třicet z Česka dává návody, jak si uvařit regionální speciality, které jsou pro daný kraj typické.

Se svou Broučkovskou zelňačkou přispěla také Dagmar Růžičková ze Vsetína.

„Obyčejná zelová, bez smetany, bez ničeho. Maminka pocházela z Velké Lhoty, kde působil farář Karafiát. Protože ji vařila maminka broučků v jeho knize, dostala přízvisko Broučkovská,“ vysvětluje kuchařka.

A v čem je tato zelňačka zvláštní?

„Na Valašsku se máslo nosilo na trh. Ale v každé chalupě se chovalo prase, zemáky byly a zelí taky. Když k tomu přidáte cibuli, máte celou kyselici. A nejdůležitější věc - do hotové polévky nalejete syrovou zelnici,“ prozradila bodrá Valaška.

Nejen dámy přihlásily do nové kuchařky svůj recept. O návod na podlesníky, který získal od své stařenky, se podělil Radoslav Hruška.

„Do surových i vařených zemáků dáme vejce a sůl a zaděláme kyškou, nebo podmáslím. Spaříme zelné listy, dáme na ně těsto a pečeme na plotně z obou stran. Sloupneme listy, podlesníky potřeme máslem a je to,“ popsal kuchař z Janišova.

Kuchařka tradičních pokrmů z okolí Vsetína a Trenčianských Teplíc v sobě ukrývá šedesát receptů.

„Všechny jsme nechali v původním jazyce, takže jsou valašské a slovenské. Stejně jsme přistupovali i k názvu kuchařky, který je česko-slovenský, tedy Hrnčeku vař!“ vysvětlila Helena Volková ze vsetínského městského úřadu.

Některé recepty z obou stran hranice byly podobné, ale kolektiv autorů je zveřejnil, aby byla vidět podobnost sousedících regionů.

„Jsou vzájemně propojené, ale chtěli jsme, aby byla kuchařka co nejrozmanitější. Najdete v ní recepty tradiční, i zapomenuté s názvy, které jsme nikdy neslyšeli,“ doplnila Volková.

K uvaření specialit lákají i fotky, které na první pohled vybízejí k ochutnání. Kuchařka Hrnčeku vař! bude v prodeji od ledna 2019 v informačním centru ve Vsetíně.