Divoký rozmar počasí trval jen několik minut. Po sobě ale ve vesnici zanechal milionové škody. „Začalo to pět minut před desátou hodinou večer. V mžiku se zvedl obrovský vítr provázený hrozným hukotem. Nejsem odborník, ale asi to bylo něco jako slabší tornádo," líčila Eva Hrňová, která bydlí v bytovce v sousedství hovězské základní školy.

Poryv větru polámal a nakonec i vyvrátil vzrostlý smrk v těsné blízkosti domu. Jen shodou šťastných okolností stavbu nezasáhl. „Od větších škod nás nejspíš zachránilo, že jsme trochu v zákrytu školní budovy. Ta teda dopadla daleko hůř. Plechy ze školní střechy nám létaly kolem oken," popisovala dramatické okamžiky čtyřiašedesátiletá Eva Hrňová.

Dodala, že v Hovězí žije odmalička. „Nic podobného ale nepamatuji. Snad jen jednou, když silný vítr polámal stromy nedaleko autokempu a koliby na Hovězí," zavzpomínala Eva Hrňová.

V dobrém nebude na noční bouřku vzpomínat další z místních Milan Babica. Na jeho domě se silný vítr vyřádil. Škody začal majitel sčítat hned v pátek ráno. „Zjistil jsem, že mi úplně chybí plechová střecha. Je za barákem pověšená na stromě. Štěstí, že pršelo asi jenom pět minut," řekl Milan Babica. Škodu na zničené střeše odhadl na sto dvacet až sto třicet tisíc korun.

Největší spoušť zůstala po noční prudké smršti u hovězské základní školy. „Když jsme to viděli, zůstali jsme zděšení. Plechy ze střechy byly poryvem vichřice rozházené i kilometr od školní budovy," vylíčil starosta Hovězí Antonín Koňařík, který spolu s dobrovolnými hasiči hned po vyhlášení požárního poplachu objížděl postižená místa. „Nejdříve jsme jeli do Hovízek k manželům Kovaříkovým. Volali, že jim vítr nadzvedl střešní tašky," přiblížil starosta.

Právě cestou do Hovízek narazili hasiči na místní silnici na části plechové střechy školní budovy. „Hned ráno jsme kontaktovali firmu, která zabezpečí, aby do školy přes víkend nezateklo. V příštím týdnu nás čeká generální oprava," řekl Antonín Koňařík.

Silný vítr se podepsal také na budově nové školní tělocvičny. Připravil ji o dvě okna. Nejhůře ale zřejmě dopadlo víceúčelové hřiště u školy. „Otevíralo se v roce 2005," připomněl starosta. Vichřice těžce poškodila oplocení hřiště, vytrhala umělý povrch a poničila koše na basketbal i branky.

Starosta Koňařík odhadl celkové škody na školní budově, hřišti a tělocvičně na nejméně pět milionů korun. „Shodou okolností už máme nachystaný projekt na rekonstrukci školy. Získali jsme i dotaci na zateplení a výměnu oken a výměnu střešní krytiny. Měla se dělat v příštím roce. Tohle nás ale překvapilo," řekl Antonín Koňařík.

Hovězí ale nebylo jedinou obcí na Valašsku, kde řádil silný vítr. Hasiči zasahovali například také v Kelči. „Dobrovolní hasiči zde odstraňovali popadané stromy na silnici do Hranic na Moravě," informoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Stejný problém řešili také mezi vesnicemi Leskovec a Ústí. Kromě Valašska zasahovali také na Kroměřížsku.