„Bylo to v důsledku poruchy vodovodu uprostřed obce. Proto jsme převýšili odběr vody, ale poplatek dvě koruny za kubík vody jsme uhradili, nikoho jsme neokradli,“ hájil se starosta obce Jan Malčík. Přes prasklé potrubí utíkalo denně osmdesát kubíků vody. „U padesát let starého vodovodu je těžké najít poruchu. Zastavit vodu by stálo obrovské peníze, místo úniku vody nebylo možné hned najít,“ dále uvedl.

O prasklém vodovodu se zastupitelé dozvěděli na konci prosince. „Máme povolených sto tisíc kubíků, ale náš vodohospodář zjistil, že jsme odebrali sto deset tisíc kubíků. V lednu jsme proto poslali žádost na zvýšený odběr,“ vysvětlil starosta.

Podle něj se ČIZP začala o problém zajímat až v březnu, hájit zájmy obce musel starosta na inspektorátu v Olomouci. Vodovod už je prý spravený a k úniku vody dále nedochází.

Vedoucí oddělení ochrany vod ČIZP Jana Bernátová potvrdila květnové rozhodnutí inspekce o zastavení správního řízení a zproštění obce vysoké pokuty. Odvolala se na paragraf 125 odstavec 1 vodního zákona, bod c, ve kterém stojí: „uložení pokuty by vzhledem k opatřením učiněným povinným subjektem vedlo k nepřiměřené tvrdosti“ a přiznala, že se jedná o ojedinělý případ. „Zvýšený odběr podzemní vody jsme zjistili na základě předloženého poplatkového přiznání pro výpočet vyrovnání poplatku za minulý rok. Vzhledem k tomu, že se obec přičinila o sjednání nápravy, upustili jsme od pokuty,“ řekla Bernátová.

Podle ní je v současné době mnoho černých odběratelů a pak takových odběratelů, kteří sice mají povolení k odběru podzemních vod, ale nedodržují veškeré podmínky.

V případě, že obec odebírá více jak pět set kubíků vody měsíčně z jednoho vodního zdroje a více jak šest tisíc kubíků za rok musí být odběry zpoplatněny.

„O povolení vyššího odběru vody a jejího vypuštění nás skutečně obec zažádala a tak pominuly důvody, proč jim dát pokutu. Pro Povodí Moravy, pro které jsou poplatky příjmy, nevznikla žádná škoda,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí ve Vsetíně Jan Štěpaník.

O sporu mezi ČIZP a obcí Hošťálková nemá policie informace. To potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová, když řekla, že od začátku roku žádný černý odběr vody nešetřili. „Pokud se jedná o občansko právní spor, nejde přes nás. Zabýváme se trestním oznámením a to v tomto případě nebylo,“ řekla Brousilová.

ČIZP však nemá stejný metr na všechny, stačí porušit jediné bod zmíněného paragrafu 125. Příkladem může být nejvyšší udělená pokuta minulého roku ve výši 1,6 milionu korun, kterou úřad udělil telefonnímu operátorovi Telefónice z důvodu překročení čerpání povoleného množství vody. O zvýšení odběru vody totiž včas nepožádali.