Valašsko Mezi obyvateli Valašska se začíná kvůli otravám metylalkoholem šířit panika. Do vsetínské nemocnice například přišly tři mladší ženy s obavou, že vypily jedovatou pálenku. K jejich štěstí se ukázalo, že se mýlily.

Na policii zase telefonují lidé a hlásí svá podezření na provozovny, kde podle nich prodávají pančované lihoviny. I tato oznámení se však prozatím ukázala jako neopodstatněná. Restaurace na Valašsku ale o tržby kvůli strachu lidí nepřichází. „Chodí jich k nám pořád stejně. Jen při objednávání tvrdého alkoholu se ptají, odkud láhev bereme," prozradil jednatel restaurace U Tří slunečnic ve Vsetíně René Tovaryš.

Žádné ztráty

Ani v dalších restauracích nepociťují problémy. „Sice poslední dobou návštěvníci pijí tvrdý alkohol méně, ale tržby nám neklesají," uvedla Klára Běťáková z restaurace Náhon. Valašskému regionu se prozatím tragické případy otravy metanolem vyhýbají. Ani včera se situace nezměnila. „V nemocnici ve Valašském Meziříčí jsme dosud neměli jediný takový případ a ani podezření na otravu," potvrdila mluvčí zařízení Hana Szotkowská.

Naproti tomu do vsetínské nemocnice přišly ve čtvrtek tři mladé ženy se strachem, že se otrávit mohly. „Po konzumaci alkoholu měly zdravotní obtíže a obávaly se, zda nepožily metylalkohol. Hospitalizovali jsme je," uvedla mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková

Prvotní laboratorní testy však domněnkám žen nenasvědčovaly. „Negativní byly i výsledky ze specializované toxikologické laboratoře. Nejednalo se o intoxikaci metylalkoholem. Všechny pacientky jsme následně propustili do domácí péče," řekla Lenka Plačková.

Další kontroly

Ani ve vsetínské nemocnici tedy dosud neevidují jediný prokázaný případ otravy metanolem. Podle Lenky Plačkové jsou však zdravotníci na tuto eventualitu připraveni.

„Veškerý personál je proškolený a dobře informovaný," ujistila mluvčí nemocnice.

Státní policisté od středy do včerejšího dne zkontrolovali na Valašsku už devadesát jedna nejrůznějších trafik, mobilních stánků a podobných prodejen. Dohlíželi na dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu v těchto provozovnách.

„Zatím jsme nenarazili na nikoho, kdo by prodával, co nemá," shrnula vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Zdůraznila, že kontroly budou pokračovat i o víkendu a také v dalších dnech.

Policisté také přijali několik oznámení od lidí, kteří upozorňovali na údajný prodej pančovaného alkoholu. „Žádné z nich se ale zatím neukázalo jako pravdivé," řekla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Do kontrol v souvislosti s otravami alkoholem se zapojili také městští strážníci v jednotlivých městech. „Kontroly začaly ve středu. To strážníci spíše jednotlivé stánkaře upozorňovali. Většina z nich o zákazu v souvislosti s četnými úmrtími na otravu metylalkoholem věděla," řekl starosta Jiří Částečka.

Ředitel valašskomeziříčské Městské policie Ivan Kadora doplnil, že strážníci vytipovali celkem tři desítky míst, kde se prodává tvrdý alkohol. „Při jejich kontrolách spolupracujeme s Policií České republiky," uvedl Ivan Kadora