Radní snížili roční nájem z 48 na 36 tisíc. Hasiči chtějí udržet společenský život.

Dosavadní provozní vypověděla městu nájemní smlouvu. Radnice vyvěsila nabídku, ale nikdo se nepřihlásil. Místní hasiči udělali po dohodě s vedením města z Moštárny klub.

„Neprovozujeme ho hasiči jako spolek. Fungování zastřešují tři členové sboru. Budou dohlížet, aby byl pořádek a dodržoval se řád,“ vysvětlil velitel jaseneckých hasičů Jan Malý.

Z Moštárny se stal soukromý klub, do kterého se může každý přihlásit a pak musí dodržovat pravidla.

„Nebude výdělečný. Bude to žít samo na sebe. Chceme zachovat spolkovou a kulturní činnost. Nikdo to nechtěl, kdyby se nechytla ani pálenice, tak to tady skončí všechno,“ doplnil Malý.

Provozovatelé očekávají, že klub bude žít kulturním, sportovním a spolkovým životem. Mohly by se tu odehrávat přípravné i výroční schůze hasičů, včelařů, zahrádkářů i myslivců.

„Uvidíme, jak to bude. Po honu v neděli tu měli zavřené. A když jsme chtěli udělat v zimě schůzi, chtěla po nás provozní peníze za vytopení sálu, což je nemyslitelné,“ zlobil se myslivec a pravidelný host Moštárny Radomír Machálek z Jasenky.

KDYŽ NEPOTEČE PIVO, BUDEME SEDĚT DOMA

Teď ale vznikl klub, aby zachránil spolkový život.

„Hasiči tvrdili, že udělají vše ku spokojenosti hostů i spolků. Nevím, jak se budou střídat nebo jak upraví otvírací dobu. A kdyby nakonec neteklo pivo, tak nepoteče. Budeme sedět doma. Všechno ukáže čas,“ dodal myslivec.

Podle místostarosty Vsetína Tomáše Pifky bude klub komunitním centrem Jasenky.

„Hasiči nebudou využívat budovu pro restaurační účely, byť tam možná budou čepovat pivo,“ nevyloučil Pifka.

Především má však podle něj klub sloužit jako místo, kde lze pořádat schůze spolků, ale také aktivně trávit volný čas. K tomu jsou na Moštárně k dispozici například stoly pro ping-pong, stolní fotbal, kulečník a také společenské hry.

„Už to prostě nebude komerční záležitost, a proto jsme se rozhodli nájem snížit z dosavadních čtyřiceti osmi na třicet šest tisíc ročně,“ doplnil vsetínský místostarosta.

Město dostalo zároveň výpověď od zahrádkářů, kteří v budově moštárny provozovali pálenici. Na zajištění provozu jí chyběli lidé a také konkurovala pálenice v Janové, která nabízí komplexnější služby.

Radnice vyhlásila záměr na pronájem zařízení s tím, že nový provozní odvede městu jako nájem částku z litru stoprocentního lihu. Ze tří přihlášených nabídl nejvyšší cenu 8,20 koruny Filip Mareš.

„Jsem rád, že jsme vybrali nového nájemce, protože pálenice na Jasence má dlouhodobou tradici. Z dětství si pamatuji, že jsme tam chodívali pálit a páleničáři byli dobří,“ doplnil místostarosta Tomáš Pifka.

Připomněl, že pálenice na Jasence prošla v minulých letech modernizací. Kotle už nejsou na dřevo, ale na plyn. Radnice postavila také novou jímku na výpalky.