„Zkvalitníme tím služby a zkrátíme dojezdové časy v případě nenadálých událostí v této oblasti. Zároveň také tímto krokem dojde k posílení činností Integrovaného záchranného systému ze strany horských záchranářů. Budeme také blíže k návštěvníkům hor, čímž zvýšíme i jejich bezpečnost v tomto koutu Beskyd a Javorníků,“ slíbil náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Službu v novém pracovním obvodu zajišťují profesionální členové Horské služby České republiky. O víkendu je pak doplňují další záchranáři z dobrovolné členské základny.

Podle náčelníka Radana Jaškovského jsou záchranáři na Kohútce vybavení nejmodernější technikou a zdravotnickým vybavením. K dispozici mají terénní auto, čtyřkolku, v zimním období navíc skútr a svozné prostředky.

Využívat budou techniku a vybavení určené k vyprošťování lidí z těžkého terénu, samozřejmě nechybí kompletní zdravotnický materiál včetně defibrilátorů pro poskytnutí první pomoci.

Pomoc od Vsetína až po makovský průsmyk

Kohútka je nejjižnějším místem oblasti Horské služby Beskydy a společně s okrsky Pustevny a Soláň spadá územně do Zlínského kraje. Kohútka je oblastí, kde se nachází největší lyžařský areál.

„Oblast působnosti nově zřízené stálé služby patřící pod okrsek kopíruje hranici se Slovenskem v délce několika desítek kilometrů. Hřebenovka Javorníků je velmi vyhledávanou turistickou pěší i cykloturistickou trasou,“ upozornil náčelník Jaškovský. Z uvedených důvodů je denní stálá služba na Kohútce více než opodstatněná.

Spádová oblast okrsku jsou Javorníky od Vsetína přes Radošov, Pulčínské skály, kasárna, Lemešná až po Makovský průsmyk. Do působnosti okrsku patří také pohoří Vsetínských Beskyd od Vsetína, přes Vsacký Cáb, Soláň až po Bumbálku.

„Zároveň je naším úkolem být k dispozici i v kopcovitém terénu kolem horního toku řeky Vsetínské Bečvy, tedy opět od Vsetína směrem k Velkým Karlovicím,“ uvádí horští záchranáři, kteří se na Kohútce už brzy dočkají i výstavby nové stanice. Se zahájením stavby počítá Horská služba už v letošním roce.