Lyžaři utrpěli především pohmožděniny. „Naše zákroky nevyžadovaly nic mimořádného. Nebylo zapotřebí ani speciální techniky. Například pro převoz zraněných," poznamenal dispečer horské služby.

Podle Česlava Jadamuse za příznivou bilancí stojí počasí. „V podstatě teprve o víkendu napadlo trochu sněhu a přišel mráz. Do hor se vydali jen velcí nedočkavci," sdělil svůj názor záchranář.

Běžkaři, pozor

Zároveň připouští, že příští týden již může dojít ke změně. Předpovědi počasí napovídají tomu, že provozovatelé lyžařských středisek spustí zasněžování na plné obrátky. A to se projeví i ve víkendové návštěvnosti hor a skiareálů.

Členové Horské služby Beskydy proto nabádají lyžaře k velké opatrnosti. „Moc sněhu zatím není. Místy je led a čouhá ještě kamení. Zejména na neupravených úsecích. Tam je to nejvíce nebezpečné. Hlavně běžkařům doporučujeme, než se vydají do stopy, informovat se o tom, jak vypadají trasy, po nichž se chtějí vydat," upozornil Česlav Jadamus z dispečinku Horské služby Beskydy.

Stejný názor zastávají také ti, kteří se běžkaření věnují dlouhodobě.

„Je to krásný, ale také nebezpečný sport. Do neupravených a zejména neznámých míst nedoporučuji jezdit vůbec. Vždy je potřeba jet na túru spolu alespoň dva," svěřil se se svým doporučením Karel Matocha z Valašského Meziříčí.

Své rady návštěvníkům hor a lyžařských areálů sdělil Valašskému deníku také bývalý olympionik a reprezentant v alpském lyžování Martin Vráblík.

„Nejdůležitější je vedle ohleduplnosti nepřeceňovat své síly a schopnosti. A stejně jako na silnici, tak ani do běžkařských stop a na lyžařské svahy nepatří alkohol," poznamenal jeden z nejznámějších valašských lyžařů.