„Běžkaři musí dávat pozor hlavně na kameny. Sněhu je poměrně málo, takže mohou nejen zničit lyže, ale ve sjezdech si i přivodit nebezpečné zranění,“ varoval náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

V období kolem svátků zasahovali horští záchranáři podle jeho informací v průměru desetkrát denně. Po odjezdu většiny turistů se situace poněkud zklidnila, záchranáři ale počítají, že víkendové nápory budou, díky příznivému počasí, stále pokračovat.

„Vzhledem k počasí očekáváme, že nastane standardní zimní stav,“ uvedl Pavlica.

Přesto, že lyžařská sezona začala teprve nedávno, mají za sebou pracovníci horské služby i první velké pátrání.

„Člověka ztraceného v oblasti Lysé hory se podařilo najít až po čtyřech hodinách,“ upřesnil Radim Pavlica.

Naopak klidné svátky zažili pracovníci horské služby na stanici Kohútka v Javorníkách. „Chaty a hotely byly u nás na Štědrý den a o prvním svátku vánočním dopoledne zavřené. Měli jsme jen pohotovost. Tím, že stále jezdí jen kratší vleky, je zatím i menší úrazovost,“ informoval další profesionální horský záchranář Karel Palička. Nebezpečí v mrazivém počasí podle něho často podceňují zejména běžkaři.

Na hřebeny by se v žádném případě neměli vydávat osamoceně. „Pokud by se zranili, těžko se budou dovolávat pomoci. Je třeba dodržovat nepsaný zákon hor: zákon tří. To znamená, na tůry vyrážet minimálně ve třech,“ připomněl záchranář.

Poukázal také na druhé pravidlo bezpečného pohybu na horách. „Je důležité nechat o sobě zprávu v místě ubytování. Sdělit personálu kolik lidí se vydalo do terénu, uvést cílové místo a předpokládanou dobu návratu,“ poradil Karel Palička s tím, že zanechané informace významně zrychlí případnou záchrannou akci.

Dalším častým prohřeškem běžkařů bývá špatný časový odhad. „V horách se rychle stmívá, což si mnozí neuvědomují. Loni jsem musel vyrazit pro tři Slovenky, kterým jejich muži ujeli a začali se po nich shánět až v sedm večer, kdy byla úplná tma. Skupina šla až z Melocíku přes Kasárna do Čertova. Ženy jsem našel úplně vyčerpané,“ popsal událost Karel Palička.

Podobně dopadl i běžkař z Prahy. „Javorníky jsem považoval za klidné kopečky, protože jezdíme často do Alp. Na hřebenu mi v silném větru a mrazu začaly docházet síly a už jsem být úplně zoufalý. Seběhnul jsem z hřebene a po dvou hodinách z posledních sil a úplně promrzlý dorazil do Karolinky,“ svěřil se pětadvacetiletý Lukáš z Prahy.