„Projekt nese název Výcvikové a vzdělávací středisko dobrovolných hasičů. Pokud ho zrealizujeme, stane se ojedinělým centrem svého druhu v celém Zlínském kraji,“ přiblížil starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Pro teoretickou výuku má sloužit hasičská zbrojnice, která se podle plánů dočká zásadní rekonstrukce. „K fyzické přípravě budou hasiči využívat již zbudované sportoviště. Středisko chceme vybavit moderní technikou, aby měli hasiči pro svoji přípravu co nejdokonalejší podmínky,“ poznamenal starosta. Nápad může ovšem obec zrealizovat pouze v případě, že uspěje se žádostí o dotaci.

A náklady na projekt nejsou malé: rozpočet předpokládá osmadvacet milionů korun. „Pokud budeme úspěšní, je šance až na devadesáti procentní dotaci,“ upřesnil Josef Tkadlec.

Na přípravě projektu obec Horní Lideč spolupracuje s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje, a také s krajským Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Výstavbu tohoto střediska podporujeme. Chceme, aby vzniklo jednotné cvičiště, které by využívali hasiči všech kategorií. Od mládeže až po dospělé. Předpoklad je, že areál bychom využívali také pro hasičské soutěže v rámci celého kraje,“ kometoval starosta okresního sdružení hasičů Vsetín Josef Krajča