Záchranáři zde naleznou například nový cvičební trenažér, zázemí pro požární sport a školicí středisko. Zařízení bude sloužit jak dobrovolným hasičům z jednotek obcí, tak i mládeži. Uvedení do provozu se zúčastnila řada představitelů kraje, zástupci hasičských sborů i starostové okolních obcí.

S výstavbou výcvikového střediska začali v Horní Lidči před rokem. Přípravy ale zabraly ještě další tři roky navíc. „Nyní můžu říct, že se nám podařilo vytvořit nejlepší možné podmínky a zázemí pro výcvik a školení dobrovolných hasičů z celého kraje,“ pochvaloval si starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Vybudování a vybavení moderního areálu a hasičské zbrojnice si vyžádalo bezmála devětadvacet milionů korun. „Obec se na této částce podílela třemi a půl miliony, dalšího půl milionu dal Zlínských kraj. Zbytek financí představuje dotace z evropských peněz, z Regionálního operačního programu,“ přiblížil Tkadlec.

Součástí sobotního slavnostního dne byla i Hasičská krajská soutěž v požárním útoku O putovní pohár hejtmana Zlínského kraje.

Na startovní listině figurovalo dvanáct ženských družstev a osmnáct mužských, včetně hasičů ze slovenského družebního města Dohňany. „Konkurence je dnes na vysoké úrovni, ale nevzdáme to. S naším výkonem zatím spokojená nejsem, dokážeme útok i v lepším čase,“ hodnotila po prvním soutěžním pokusu Eva Kalužová ze soutěžního týmu z Jarcové.

Prozradila, že hasičských soutěží se s jarcovskými hasičkami účastní od května téměř každý víkend. „Při druhém pokusu musíme pořádně zabrat,“ dodala.

Putovní pohár ale nakonec hasičky z Jarcové nezískaly. „V družstvech žen totiž zvítězily zástupkyně Hřivínova Újezdu. V mužích získali prvenství borci z Kněžpole,“ prozradil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

(mib, vev)