Cesta k poněkud neobvyklému koníčku byla podle něj jednoduchá. Zakladatelem skupiny, která se zabývá rekonstrukcemi historických událostí a bitev z období gotiky a baroka, byl jeho otec.

„Pochází z Prahy, kde byl členem několika podobných skupin. Některé i zakládal. Když přišel na Vsetín, rozhodl se založit jednu i tady,“ přiblížil Honza. Sám začal šermovat asi v patnácti letech.

„Ze začátku jsme měli učitele šermu a pak už to bylo na nás. Museli jsme trénovat a trénovat. Ani teď po těch letech nemůžu říct, že už umím všechno. Pořád je co zdokonalovat,“ míní Herman.

Být dokonalý šermíř ale není pro členství ve Valmontu rozhodující.

„Jde spíš o to mít chuť a čas zúčastňovat se vystoupení, kterých je hlavně přes léto opravdu dost. V podstatě každý víkend někde jsme. A když nejsme, tak zase trénujeme, učíme se scénáře, nacvičujeme souboje,“ popsal Honza.

Kromě časové náročnosti má šermířská záliba také další úskalí. „Letos to bylo jednoznačně vedro. Když jsme si třeba oblekli drátěnou košili a dali na sebe zbroj, během chvilky z nás teklo,“ přiznal.

Šermířských skupin je po republice hodně. I to přispívá ke skutečnosti, že noví členové se nehledají jednoduše. „Pokud by se k nám chtěl někdo přidat, dveře jsou otevřené. Stačí nás oslovit, dostavit se na trénink a začít,“ vyzval na závěr případné zájemce Honza Herman.