Své svěřence na start 122. ročníku nejtěžšího překážkového dostihu na evropském kontinentu poctivě připravili trenéři František Holčák i jeho syn Radek z Velkých Karlovic. Cíl je jasný, porazit v hlavním závodě Josefa Váňu.

Dostihový víkend v Pardubicích zahrnuje osm závodů. V nich se představí hned několik svěřenců trenérské dvojice Holčákových.

Vítězství na dosah?

Do hlavního sobotního závodu 122. Velké pardubické České pojišťovny pošlou každý po jednom koni. „Šance uspět je veliká. Oba dva koníci připravení do Velké pardubické jsou v pořádku. Jsou to ostřílení pardálové a dobří skokani. Proč by to nemohlo být i vítězství?," věří legendární dostihový trenér František Holčák.

Jeho jméno bude ve slavném dostihu reprezentovat kůň Karlsbad v sedle s francouzským žokejem Thomasem Boyerem. „Tento kůň vyhrál červnovou kvalifikaci, v jiném kvalifikačním dostihu byl čtvrtý. Myslím, že určitě patří do první pětky," zhodnotil František Holčák.

Významný trenérský úspěch už si letos připsal. Jeho hřebec Kadyny vedený žokejem Jiřím Chaloupkou zvítězil v červnu v prestižním Českém derby v Praze-Velké Chuchli. „Bylo by velkou ctí vyhrát i Velkou pardubickou," netají trenér.

Letos v pozici outsidera

Cíl pro letošní rok je ale podle něj jasný. „Pochopitelně už by bylo třeba porazit Pepíka Váňu. Už vládne dlouho," říká s úsměvem František Holčák.

Jeho syn Radek postaví do hlavního závodu Velké Pardubické koně jménem Bremen Plan. Povede jej žokej Josef Sovka. „Příprava proběhla dobře. Chystali jsme se důsledně a poctivě," zhodnotil tréninkovou zátěž Radek Holčák.

V odhadech výsledků sobotního dostihu se ale drží spíše zpátky. „Letos vycházíme z pozice outsidera. Favority nejsme, takže můžeme jenom překvapit," myslí si Radek Holčák.

Podle něj je na startovní listině Velké pardubické sedm až deset špičkových koní, kteří mohou útočit na vítězství. „Potřebná proto bude i velká dávka štěstí. My ale určitě neskládáme zbraně předem," zdůraznil.

Za úspěch bude pokládat umístění do sedmého místa. Tedy na některé z dotovaných příček. „Byl bych ale špatný trenér, kdybych nepomýšlel co nejvýš. Budeme bojovat," ujistil Radek Holčák.

Koně karlovické stáje Valencio rozhodně nebudou mít boj ve Velké pardubické nijak snadný. Na start prestižního dostihu dlouhého 6 900 metrů a dotovaného 4,8 milionu korun se postaví třiadvacet koní. Čtyři budou ze zahraničí.

Bookmakeři Valachům nevěří

Favority budou vítěz uplynulých tří ročníků kůň Tiumen v sedle s Josefem Váňou starším a letošní vítěz dvou kvalifikačních dostihů Trezor. Povede jej anglický žokej Liam Treadwell, vítěz Velké národní v Liverpoolu. „Dobrý výkon se ale očekává i od vítěze červnové kvalifikace Karlsbada s žokejem Boyerem, který umí hodně překvapit," nepodcenila reprezentanta Holčákovy stáje PR manažerka pardubického Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Hnědák Tiumen s žokejem Váňou, který bude v sedle bojovat už o svůj devátý triumf, jsou největšími favority na prvenství i podle bookmakerů společnosti Betino. Čtyři dny před závodem na ně vypsali kurz na vítězství 2,5:1.

Svěřencům Františka a Radka Holčákových už odborníci na sázky až tolik nevěří. Na vítězství Karlsbada vypsali kurz 16:1, na Bremen Plana dokonce až 50:1.