VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní téma voleb: parkování

Vsetín – Problematické parkování, dopravní přetíženost, zprůhlednění veřejných zakázek, boj s nezaměstnaností. To jsou jen některá z témat, jež nejvíce pálí lídry vsetínských politických stran a hnutí.

29.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Jejich řešení nabízí voličům výměnou za důvěru vyjádřenou hlasy v nadcházejících komunálních volbách 15. a 16. října. O přízeň lidí se v nich ve Vsetíně bude ucházet celkem dvanáct stran.

Parkování v centru města a přilehlých částech či stav některých chodníků a komunikací zmínil jako jeden z hlavních problémů Vsetína první muž kandidátní listiny České strany sociálně demokratické (ČSSD) Petr Kořenek. „Upravíme režim parkování využitím vhodných dostupných ploch tak, aby to neobtěžovalo obyvatele města,“ řekl Kořenek. Z pohledu dlouhodobého chce parkování v centru řešit stavbou parkovacího domu s ohledem na umístění úřadů.

Za výrazný problém považuje Petr Kořenek obtěžující chování některých obyvatel města. Řešit je chce nejen posílením hlídkové činnosti městské i státní policie.

Zasadit se chce také o další využití budov, které se vrátily do majetku města po ukončeném soudním sporu se správci konkurzních podstat firem Wojtoň Kovex.

Iveta Táborská, současná místostarostka a lídryně vsetínské ODS považuje za největší oříšek, jak naložit se stávajícím majetkem města. „Ať už se jedná o Lidový dům, věžák či budovu radnice. Všechny jsou finančně a energeticky náročné a město si musí ujasnit, co v nich chce mít,“ zdůraznila Táborská.

Občanští demokraté chtějí podle slov své „první dámy“ dbát zejména na zodpovědné hospodaření. „Budeme proto usilovat o sestavování vyrovnaných rozpočtů a co největší zapojení dotací,“ uvedla Táborská. Do skupiny nejdůležitějších investic zařadila budování dětských hřišť, úpravu prostoru před nádražím či podchodu pod železnicí mezi sídlišti Rybníky a Trávníky či areál pro venkovní kulturní a společenské akce.

Přetíženost centra města a dalších jeho částí a nedostatek míst k parkování považují za neúnosné představitelé Strany zelených.
Podle lídra jejich kandidátky Karla Pavelky se tyto problémy budou jistě řešit déle než jedno volební období. „Musíme zvýšit podporu cyklistické dopravy dobudováním sítě cyklostezek a vyhrazených pruhů pro cyklisty u silnic a zvýšit využití městské hromadné dopravy,“ řekl Pavelka.

Zelení podle něj nepodpoří budování dalších hypermarketů ve vnitřním městě, protože to zvyšuje koncentraci dopravy. Ze sídlišť chce vytlačit firemní dodávková auta. Další místa podle něj přinesou jedině patrová parkoviště.

Mezi své priority řadí zelení především zvýšení kvality života zlepšováním životního prostředí, péči o zeleň, zlepšování čistoty ovzduší. „Chceme také transparentnost městských zakázek, aby na webu města byly nejen vypsaná výběrová řízení, ale také jejich výsledky,“ zdůraznil Pavelka.

Zlepšit chce také tristní situaci ohledně prodeje zeleniny, ovoce a dalších zemědělských produktů drobných pěstitelů na území města.

Kromě „tradičních“ stran se budou v letošních komunálních volbách ucházet o přízeň voličů nová politická seskupení. Strany jako Věci veřejné, TOP 09 či Zdravé město Vsetín také představily své priority a problémy, na které se chtějí zaměřit.

Systém parkování ve městě považuje za problém, který se ovšem dá řešit, první muž kandidátní listiny seskupení Zdravé město Vsetín Tomáš Pifka. „Parkování v sídlištích vyřeší systém rezidenčních karet, počítající s jedním vozem na jednu bytovou jednotku,“ uvedl Pifka. Tento systém by doplnil vybudováním sběrných parkovišť na vhodných místech.

V centru města je pak podle jeho slov na místě výraznější zpoplatnění parkování.

„Centrum je ze všech částí města dosažitelné v krátkém čase, ať už pěšky, na kole či s využitím městské hromadné dopravy. Chceme, aby lidé, kteří v centru pracují nebo míří na úřady, tyto možnosti více využívali,“ zdůraznil Pifka.

Za další priority uskupení Zdravé město Vsetín označil důraz na efektivní rozdělení investic v dalších letech. „Jsou věci, které se udělat musí. Například dokončit regenerace sídlišť a rekonstrukce škol,“ nastínil kandidát.

S tím souvisí také problematika průhlednosti veřejných zakázek, kterou chce Zdravé město řešit jejich důsledným zveřejňováním od vyhlášení, až po konečné vyúčtování.

„Zaměříme se také na vnímání romské menšiny majoritní společností. Chceme využívat třeba veřejné služby pro zapojení Romů do práce a důsledně se zaměřit na dodržování povinností, například platby nájmů,“ doplnil Pifka.

Parkování a nezaměstnanost označil jako dva největší problémy ve Vsetíně lídr kandidátky Věcí veřejných Vojtěch Tydlačka. „Parkování se dlouhodobě systémově neřeší. V centru chceme proto zavést systém progresivních poplatků. Například první hodina zdarma, druhá hodina zpoplatněna třeba třiceti korunami,“ vysvětlil Tydlačka.

Diskutovat chce také o budování záchytných parkovišť, která by odlehčila parkování v centru.

„Parkování na sídlištích chceme řešit zjednosměrněním ulic a kde to bude možné, zavedeme rezidenční systém a vytlačíme referentská vozidla,“ slíbil Tydlačka.

Věci veřejné se chtějí zabývat také nezaměstnaností, projekty zaměřenými na aktivity vyplňující volný čas obyvatel města. Počítají také s vybudováním psí agility.

Lídr dalšího nováčka na politické mapě, Stanislav Pavelec ze strany TOP 09, vidí největší problém v tom, že ze Vsetína odcházejí mladí lidé. „Musíme se proto zaměřit hlavně na možnosti zaměstnání, dostupné bydlení a také kulturní, sportovní a společenský život,“ byl přesvědčen Pavelec.

Podle jeho slov je možné ve spolupráci se školami, učilišti a podnikateli vytvořit prostředí, kdy se budou mladí lidé moci po studiích hned zapojit do pracovního procesu. „Využijeme k tomu všechny dostupné dotace státu, kraje i Evropské unie,“ řekl Pavelec.

Chtěl by také oprášit architektonickou studii města, která vznikla před čtyřmi lety. „Nyní leží na dně nějakého šuplíku. Je třeba prodiskutovat možnosti výstavby bytových domů v souladu s touto studií a hledat další možnosti, které nabízí územní plán města,“ zdůraznil lídr T0P 09. Z dalších priorit poukázal na nutnost řešení neutěšeného stavu divadelního sálu ve městě či kondice současných sportovišť.

Autor: Michal Burda

29.9.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 15 660 Kč

Asistenti učitelů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15660 kč, mzda max. 22050 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/KA PEDAGOGA, POŽADUJEME: odborná kvalifikace dle § 20 zákona č. 563/2004 Sb. - pedagogický pracovník., NÁPLŇ PRÁCE: pomoc žákům se speciálními vzdělávacími potřebami při výuce a při přípravě na výuku, pomoc pedagogickým pracovníkům školy při výchovně vzdělávací činnosti., NABÍZÍME: odměňování dle NV č. 341/2017 Sb., příloha č. 5, platová třída 7, možnost prodloužení doby určité., PRVNÍ KONTAKT: nabídky se životopisem zasílat na adresu: dtretinova@sklarskaskola.cz do 31.7.2018. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská valašské meziříčí, Sklářská, č.p. 603, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Dana Třetinová, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA, Požadujeme: flexibilitu, příjemné vystupování, Nabízíme: stravné, možnost ubytování, možnost práce na zkrácený úvazek, První kontakt: p. Likavčan Slavomír, telefonicky na čísle 571410170 nebo osobně na pracovišti v pracovní dny od 9 do 11 hodin , ov. email 11.7.2018. Pracoviště: Jiří vychopeň 01, Horní náměstí, č.p. 29, 755 01 Vsetín 1. Informace: Slavomír Likavčan, +420 571 410 170.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 120 Kč

Farmáři samozásobitelé ve smíšeném hospodářství Opraváři zemědělských strojů - traktoristé/hospodáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP T + praxe s prací se zemědělskými stroji pro sklizeň píce /sekačka, obraceč, skulovač, lis, čelní nakladač, vlek, mulčovač/. Zemědělské zkušenosti: sklizeň píce, údržba pastvin a luk. Zootechnické zkušenosti s malými přežvýkavci, popř. koňmi. Řemeslnické schopnosti - údržba areálu a nemovitostí. Zájem spolupodílet se na chodu malé zemědělské farmy., Náplň práce: Polní práce se zemědělskou technikou, údržba a opravy zemědělské techniky, údržba nemovitostí farmy, pastevních areálů, hrazení pro zvířata. Asistence při zootechnických úkonech., Nabízíme: různorodost úkolů, možnost osobního růstu s přibývajícími zodpovědnostmi na chodu farmy, samostatnost v plnění úkolů, pružná pracovní doba, možnost nezávislého ubytování s možností ustájení. Možnost prodloužení doby určité. Vhodné i pro studenty a důchodce., První kontakt: e-mailem, telefonicky od 8-16 hodin.. Pracoviště: Zerlina s.r.o. 01, Hážovice, č.p. 2070, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Christina Herman, +420 728 432 827.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pomocný do minutkové kuchyně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA - pomocný do minutkové kuchyně, Nástup možný ihned., POŽADUJEME: praxe v oboru podmínkou, aktivní pracovní nasazení, zájem o obor a snaha naučit se novým věcem., NABÍZÍME: příjemný pracovní kolektiv, zaměstnanecké benefity - volný vstup do fitness, zvýhodněné zaměstnanecké stravování, vhodné pro absolventy oboru kuchař, nabízíme zaučení a získání profesních zkušeností v oboru., PRVNÍ KONTAKT: telefonicky na čísle 571 613 830, osobně nebo zasílejte životopisy na e-mail: recepce@hotel-abacie.cz, ov. 13.7.. Pracoviště: Hotel abácie s.r.o., U Abácie, č.p. 491, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Lenka Posádová, +420 571 613 830.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Soutěž v pojídání gulášů na valašskomeziříčském Gulášfestu v pátek 13. července 2018 ovládl třiačtyřicetiletý Jaroslav Němec z Bystré u Poličky. Necelé čtyři porce bezlepkového vepřového guláše a stejný počet krajíců chleba spořádal během pěti minut.
12

Gulášový král by snědl více, ale časový limit byl šibeniční

Zlínský kraj na sletu reprezentovalo 750 cvičenců

/FOTOGALERIE/ Necelá tisícovka cvičenců a jejich doprovodu reprezentovala začátkem července náš Zlínský kraj na 16. Všesokolském sletu v Praze.

Co s pohozenou jehlou? Nejlépe vyhodit ji sám

Nepříjemnou situaci nález pohozené injekční jehly v trávě nedaleko bytovek v části Halenkova Kuželky řešil před nedávnem místní obyvatel Antonín Mareček. Jehlu objevil jeho syn. Podle tloušťky odhadl, že nebyla narkomana, přesto jej nález rozzlobil.

Světová elita pozvedne trofeje z Valašska

Kdo ze světové elity ovládne srpnovou Grand Prix České republiky silničních motocyklů v Brně, můžeme zatím jen tipovat. Jisté je, že trofeje pro jezdce na pódiových místech a vítěze Poháru konstruktérů se zrodily v ateliérové huti uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

Manželé Hulíkovi jsou „smaragdoví“

Pětapadesát let manželského života, označovaných také jako smaragdová svatba, včera oslavili Annemarie a Hynek Hulíkovi z Valašského Meziříčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT