VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní téma voleb: parkování

Vsetín – Problematické parkování, dopravní přetíženost, zprůhlednění veřejných zakázek, boj s nezaměstnaností. To jsou jen některá z témat, jež nejvíce pálí lídry vsetínských politických stran a hnutí.

29.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Jejich řešení nabízí voličům výměnou za důvěru vyjádřenou hlasy v nadcházejících komunálních volbách 15. a 16. října. O přízeň lidí se v nich ve Vsetíně bude ucházet celkem dvanáct stran.

Parkování v centru města a přilehlých částech či stav některých chodníků a komunikací zmínil jako jeden z hlavních problémů Vsetína první muž kandidátní listiny České strany sociálně demokratické (ČSSD) Petr Kořenek. „Upravíme režim parkování využitím vhodných dostupných ploch tak, aby to neobtěžovalo obyvatele města,“ řekl Kořenek. Z pohledu dlouhodobého chce parkování v centru řešit stavbou parkovacího domu s ohledem na umístění úřadů.

Za výrazný problém považuje Petr Kořenek obtěžující chování některých obyvatel města. Řešit je chce nejen posílením hlídkové činnosti městské i státní policie.

Zasadit se chce také o další využití budov, které se vrátily do majetku města po ukončeném soudním sporu se správci konkurzních podstat firem Wojtoň Kovex.

Iveta Táborská, současná místostarostka a lídryně vsetínské ODS považuje za největší oříšek, jak naložit se stávajícím majetkem města. „Ať už se jedná o Lidový dům, věžák či budovu radnice. Všechny jsou finančně a energeticky náročné a město si musí ujasnit, co v nich chce mít,“ zdůraznila Táborská.

Občanští demokraté chtějí podle slov své „první dámy“ dbát zejména na zodpovědné hospodaření. „Budeme proto usilovat o sestavování vyrovnaných rozpočtů a co největší zapojení dotací,“ uvedla Táborská. Do skupiny nejdůležitějších investic zařadila budování dětských hřišť, úpravu prostoru před nádražím či podchodu pod železnicí mezi sídlišti Rybníky a Trávníky či areál pro venkovní kulturní a společenské akce.

Přetíženost centra města a dalších jeho částí a nedostatek míst k parkování považují za neúnosné představitelé Strany zelených.
Podle lídra jejich kandidátky Karla Pavelky se tyto problémy budou jistě řešit déle než jedno volební období. „Musíme zvýšit podporu cyklistické dopravy dobudováním sítě cyklostezek a vyhrazených pruhů pro cyklisty u silnic a zvýšit využití městské hromadné dopravy,“ řekl Pavelka.

Zelení podle něj nepodpoří budování dalších hypermarketů ve vnitřním městě, protože to zvyšuje koncentraci dopravy. Ze sídlišť chce vytlačit firemní dodávková auta. Další místa podle něj přinesou jedině patrová parkoviště.

Mezi své priority řadí zelení především zvýšení kvality života zlepšováním životního prostředí, péči o zeleň, zlepšování čistoty ovzduší. „Chceme také transparentnost městských zakázek, aby na webu města byly nejen vypsaná výběrová řízení, ale také jejich výsledky,“ zdůraznil Pavelka.

Zlepšit chce také tristní situaci ohledně prodeje zeleniny, ovoce a dalších zemědělských produktů drobných pěstitelů na území města.

Kromě „tradičních“ stran se budou v letošních komunálních volbách ucházet o přízeň voličů nová politická seskupení. Strany jako Věci veřejné, TOP 09 či Zdravé město Vsetín také představily své priority a problémy, na které se chtějí zaměřit.

Systém parkování ve městě považuje za problém, který se ovšem dá řešit, první muž kandidátní listiny seskupení Zdravé město Vsetín Tomáš Pifka. „Parkování v sídlištích vyřeší systém rezidenčních karet, počítající s jedním vozem na jednu bytovou jednotku,“ uvedl Pifka. Tento systém by doplnil vybudováním sběrných parkovišť na vhodných místech.

V centru města je pak podle jeho slov na místě výraznější zpoplatnění parkování.

„Centrum je ze všech částí města dosažitelné v krátkém čase, ať už pěšky, na kole či s využitím městské hromadné dopravy. Chceme, aby lidé, kteří v centru pracují nebo míří na úřady, tyto možnosti více využívali,“ zdůraznil Pifka.

Za další priority uskupení Zdravé město Vsetín označil důraz na efektivní rozdělení investic v dalších letech. „Jsou věci, které se udělat musí. Například dokončit regenerace sídlišť a rekonstrukce škol,“ nastínil kandidát.

S tím souvisí také problematika průhlednosti veřejných zakázek, kterou chce Zdravé město řešit jejich důsledným zveřejňováním od vyhlášení, až po konečné vyúčtování.

„Zaměříme se také na vnímání romské menšiny majoritní společností. Chceme využívat třeba veřejné služby pro zapojení Romů do práce a důsledně se zaměřit na dodržování povinností, například platby nájmů,“ doplnil Pifka.

Parkování a nezaměstnanost označil jako dva největší problémy ve Vsetíně lídr kandidátky Věcí veřejných Vojtěch Tydlačka. „Parkování se dlouhodobě systémově neřeší. V centru chceme proto zavést systém progresivních poplatků. Například první hodina zdarma, druhá hodina zpoplatněna třeba třiceti korunami,“ vysvětlil Tydlačka.

Diskutovat chce také o budování záchytných parkovišť, která by odlehčila parkování v centru.

„Parkování na sídlištích chceme řešit zjednosměrněním ulic a kde to bude možné, zavedeme rezidenční systém a vytlačíme referentská vozidla,“ slíbil Tydlačka.

Věci veřejné se chtějí zabývat také nezaměstnaností, projekty zaměřenými na aktivity vyplňující volný čas obyvatel města. Počítají také s vybudováním psí agility.

Lídr dalšího nováčka na politické mapě, Stanislav Pavelec ze strany TOP 09, vidí největší problém v tom, že ze Vsetína odcházejí mladí lidé. „Musíme se proto zaměřit hlavně na možnosti zaměstnání, dostupné bydlení a také kulturní, sportovní a společenský život,“ byl přesvědčen Pavelec.

Podle jeho slov je možné ve spolupráci se školami, učilišti a podnikateli vytvořit prostředí, kdy se budou mladí lidé moci po studiích hned zapojit do pracovního procesu. „Využijeme k tomu všechny dostupné dotace státu, kraje i Evropské unie,“ řekl Pavelec.

Chtěl by také oprášit architektonickou studii města, která vznikla před čtyřmi lety. „Nyní leží na dně nějakého šuplíku. Je třeba prodiskutovat možnosti výstavby bytových domů v souladu s touto studií a hledat další možnosti, které nabízí územní plán města,“ zdůraznil lídr T0P 09. Z dalších priorit poukázal na nutnost řešení neutěšeného stavu divadelního sálu ve městě či kondice současných sportovišť.

Autor: Michal Burda

29.9.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté HC Energie (v bílém) přivítali Vsetín.
AKTUALIZOVÁNO
41

Senzace. Hokejisté Vsetína vyloupili Karlovy Vary

Deník nám fandí

Nepropásněte! Fotoalba sportovců v pondělním vydání Valašského deníku

Snoubenci si své ano čím dál častěji říkají na netradičních místech

Mezi poslední snoubence, kteří si v loňském roce stihli vyměnit prstýnky, patří Nikol Machová a Jan Vašák z Valašského Meziříčí. Svatbu, kterou pojali jako cirkusovou party, si s více než stovkou hostů užili poslední den roku ve velkém sále zámku Žerotínů.

Kandidát na prezidenta si odvezl ze Slovácka několik lahví slivovice

ANKETA / VIDEO / Bouřlivým potleskem přivítali v sobotu krátce po poledni obyvatelé Tupes kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše. Před tamní firmou ALUCAST se jich sešlo několik desítek. Z davu bylo slyšet slova podpory.

Členové Fotoklubu Vsetín vystavili za deset let tisíce fotek

ROZHOVOR / Fotoklub Vsetín slaví deset let. Na jeho vznik, poslání, činnost i úspěchy fotografů zavzpomínal jeden ze zakládajících členů František Novotný. 

Jiří Škorpík, 4TET: Od první noty po koncert to trvá měsíce

ROZHOVOR / Nadcházející kulturní sezonu otevřel Dům kultury Vsetín koncertem k zahájení roku 2018 vystoupením vokálního seskupení 4TET.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>