Během čtvrtečního odpoledne si na chuť a kvalitu vody stěžovalo pětatřicet odběratelů. Mezi nimi byla i Lenka Maňáková, která si zhoršené kvality pitné vody všimla okamžitě. „Přišlo mi, že ta chuť je jiná. Chutnalo to jako rozpuštěná plíseň a voda byla i cítit. Nakonec jsem se o poruše dozvěděla ze stránek města," popsala mladá Meziříčanka.

V některých oblastech byla voda cítit více, jinde zase méně. „Zápachu nebo horší chuti jsme si nevšimli. Používáme doma konvici s uhlíkovým filtrem, takže alespoň vím, že svou funkci plní dobře," prozradila Tereza Michalíková, která bydlí v Zašovské ulici.

Stížnosti začali okamžitě řešit pracovníci vodáren a po zjištění technologické závady na zdroji pitné vody se snažili o nápravu. „Celý pátek provádíme nápravná opatření k zajištění výměny vody ve vodovodní síti zasažené části města Valašské Meziříčí. Jedná se zejména o odkalení pitné vody," potvrdil ředitel Vodovodů a kanalizací Michal Korabík.

Úpravna vody ve Valašském Meziříčí byla okamžitě odstavena z provozu, aby mohli pracovníci závadu co nejrychleji odstranit.

„Bohužel se část vody ovlivněná zhoršením chuti dostala do vodovodní sítě, odkud bude muset být vypláchnuta vodou z jiného vodního zdroje, na který byl celý systém přepojený," vysvětlil ředitel Korabík.

Vodovodní síť města nebyla ovlivněna celá. Kalná voda se dostala pouze do některých částí. „Voda ve zhoršené kvalitě se dostala pouze do stovek domácností," prozradil Michal Korabík.

Dobrou zprávou je, že z hlediska hygieny je voda zdravotně nezávadná.

„Pitná voda byla po celou dobu dezinfikována. Došlo pouze ke zhoršení její chuti, a proto nevadí, že odběratelé vodu konzumovali," dodal nakonec Korabík.

Na zdravotní obtíže spojené s konzumací pitné vody si zatím nikdo nestěžoval. „K žádnému případu spojenému se žaludečními nebo obdobnými potížemi jsme nevyjížděli," potvrdil tiskový mluvčí záchranné služby Petr Olšan.

Pracovníci Vodovodů a kanalizací doporučují lidem z postižených domácností, aby před použitím odpustili vodu ze všech vodovodních kohoutků současně po dobu minimálně pěti minut. Odpuštěním by mělo dojít k vypláchnutí ovlivněné vody z domovního rozvodu a z vodovodní přípojky a nahrazení vodou čerstvou.

Autor: Michaela Horáková