VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladiny řek mají stoupat, varují hydrologové

Zlínský kraj /AKTUALIZOVÁNO/ – Vytrvalé srážky, které zasáhly o víkendu území Zlínského kraje, stihly zaplnit koryta některých řek až po okraj. Hasiči hned od rána měli plné ruce práce. Nejčastěji s odčerpáváním vody ze sklepů či lokálními sesuvy půdy.

16.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Liba Mátlová

Situace byla kritická zejména v Bystřičce na Vsetínsku, kde v neděli stoupající hladina dosáhla už na druhý stupeň pohotovosti.

Na stejnou úroveň se dostala také Bečva ve Valašském Meziříčí. Radnice začala proto obyvatelům města rozdávat pytle s pískem.

V Zubří dobrovolní hasiči nainstalovali protipovodňové stěny. Práci měli hasiči v neděli ráno také ve Zlíně, kde pomáhali likvidovat následky sesuvu půdy a pádu části opěrné zdi. Také čerpali vodu z domku v místní části Jaroslavice.

Předpověď počasí není příznivá, a situace na řekách se proto může výrazně zhoršit. Odhady hydrologů totiž říkají, že hladina řek by během noci z neděle na pondělí a během pondělního dne měla výrazně stoupat zejména na Bečvě v oblasti Rožnova pod Radhoštěm, na Moravě v Kroměříži nebo také ve Spytihněvi a na Otrokovicku.

Podle meteorologů by silné deště měly vydržet až do úterý. Ani poté však nepřijde teplo.

„Do poloviny týdne budou teploty kolem 12 stupňů,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Na Valašsku hrozí povodně

Valašsko – Potok v meziříčské místní části Krhová dosáhl druhého stupně povodňové aktivity. První stupeň hlásí vodohospodáři na potoku v Poličné, stejně jako v případě Rožnovské Bečvy. Ostatní toky jsou zatím pod prvním stupněm.

V bývalých kasárnách se podle slov mluvčí meziříčské radnice Venduly Šmídové stále připravují pytle s pískem. „V současné chvíli byli povolání zaměstnanci městské policie, kteří vystřídají pracovníky veřejně prospěšných prací. Dosud bylo vydáno na šest set pytlů, z toho nejvíce do místní části Krhová,“ řekla mluvčí radnice. Občané si na výzvy městské policie jezdí pro pytle i sami.

Kolem poledne došlo na staveništi u firmy SCHOTT Solar vlivem podmáčeného terénu k uvolnění panelů do koryta krhovského potoka. Ve čtyři hodiny odpoledne byly panely bránící průtoku vody z koryta odstraněny.

Vydatné dešťové srážky zvedají hladiny řek na Valašsku. Obavy z povodní jsou podle dispečera Povodí Moravy Tomáše Kříže na místě. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla v neděli například říčka Bystřička. Stoupají i obě Bečvy.

„V neděli 16. května očekáváme vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity u Rožnovské Bečvy,“ uvedl Kříž.

Podle jeho slov neustanou deště ještě nejméně další dva dny.

Vsetínská Bečva prozatím povodní nehrozí. Hladina řeky dosahuje 124 centimetrů. „To je více než metr od vyhlášení prvního stupně,“ řekl dispečer.

Valašskomeziříčská radnice se rozhodla nečekat a rozdává lidem pytle. Obyvatelé Valašského Meziříčí si pytle s pískem mohou vyzvednout v hasičských zbrojnicích v Poličné, Krhové a v Bynině u bývalé hospody U Nováků.

„Povodňová komise nadále situaci monitoruje,“ uvedla v neděli mluvčí meziříčské radnice Vendula Šmídová.

Předpověď počasí není příznivá a situace na řekách se může výrazně zhoršit.

Podle Českého hydrometeorolo¬gic­kého ústavu (ČHMÚ) silný déšť na Moravě, Slezsku a Českomoravské vrchovině potrvá do úterý. V Beskydech by se v pondělí mohly dostat hladiny řek až na třetí stupeň.

S deštěm bojují i hasiči. jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína vyjela na pomoc po pádu větve do drátů elektrického vedení u místní hvězdárny a blízké stezky pro pěší. „Po příjezdu bylo vedení stále pod proudem, hasiči informovali pracovníky energetické společnosti a místo vyhradili bezpečnostní páskou proti vstupu osob,“ vysvětlil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Neustávající deště zrušily o víkendu kulturní a sportovní akce. Většina fotbalových klubů v regionu odložila nedělní utkání.

Déšť na Kroměřížsku zvedá hladinu Moravy, rušil i společenské akce

Kroměřížsko – Asi půl metru chybí k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity na řece Moravě v Kroměříži.

Zatímco v sobotu hodinu před půlnocí hladina dosahovala 328 centimetrů, v neděli ve čtyři odpoledne vystoupala už na 340.

Vytrvalý déšť i nadále pokračuje a je tedy možné, že se hladina Moravy skutečně zvýší až ke stupni bdělosti, který odpovídá výši čtyř metrů.

Zaplavení ale i bez toho hrozilo v neděli po poledni rodinnému domu v Kroměříži a na pomoc při stoupající vodě museli přijet hasiči.

„Přes uzamčený ventil nedocházelo k odtoku dostatečného množství vody kanalizace u místního splávku. Na místo byli povoláni pracovníci vodáren, kteří vodu upustili a hrozící nebezpečí zmírnili,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Déšť s sebou ovšem o víkendu přinesl i řadu dalších obtíží. Hned v pátek večer se muselo v Kroměříži zrušit vystoupení Ústředních hudeb armády České republiky.

„Koncert byl iniciativou armády a zrušila ho na druhé straně zase armáda z vlastního rozhodnutí kvůli technickým potížím,“ upřesnila místostarostka Kroměříže Jarmila Číhalová.

Před několika lety totiž při vystoupení v dešti armádní kapele do aparatury natekla voda a proud zabil člověka.

„Slíbili ale, že udělají všechno pro to, aby se mohl koncert ve městě uskutečnit,“ dodala Číhalová.

Značnou část programu museli na jindy přesunout i pořadatelé sobotních rybářských závodů v Holešově.

„Soutěž se uskutečnila, ale kvůli počasí jsme vystoupení kapely Texas i tombolu přesunuli na 19. června,“ potvrdil za holešovský rybářský spolek Petr Hána s tím, že v dané datum se tedy uskuteční v pořadí druhé rybářské závody letošního jara.

Veronika Vágnerová, Pavel Kašpar, Šárka Vavříková

Autor: Redakce

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha vstřikovacího lisu *. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: OBSLUHA VSTŘIKOVACÍHO LISU *, Možnost prodloužení doby určité, Požadujeme: zodpovědnost, samostatnost, manuální zručnost, Nabízíme: stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na masáže, První kontakt: telefonicky v pracovní dny v době 7 - 15 hod. na čísle: 732 763 377 nebo e-mailem na: info@vsplastik.cz. Pracoviště: Vs plastik, s.r.o., Jasenice, č.p. 2192, 755 01 Vsetín 1. Informace: Marie Tomečková, +420 732 763 377.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 1 Kč

Řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ředitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Rada města Valašské Meziříčí vyhlašuje KONKURSY NA PRACOVNÍ MÍSTA ŘEDITELE/ŘEDITELKY TĚCHTO PŘÍSPĚVKOVÝCH ORGANIZACÍ:, , 1. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Seifertova 160, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863781, 2. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Křižná 768, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863773, 3. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Hrachovec 210, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 70920702, , POŽADAVKY: splněny předpoklady pro výkon funkce ředitele/ředitelky a odborná kvalifikace pro daný druh/typ školy/školského zařízení v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost problematiky organizace, řízení a financování ve školství a příslušných předpisů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, , NÁLEŽITOSTI PŘIHLÁŠKY: přihláška ke konkursnímu řízení (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail), úředně ověřené kopie dokladů o požadované odborné kvalifikaci (vysvědčení o maturitní zkoušce nebo diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), doklad o celém průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci dalšího rozvoje organizace (max. rozsah 5 stran formátu A4), originál nebo úředně ověřenou kopii výpisu z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), popř. doklad o jeho vyžádání, originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele/ředitelky (ne starší 2 měsíců)., Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: od 1. srpna 2018, , Písemnou přihlášku a výše uvedené dokumenty zašlete nejpozději do 31. března 2018 na adresu: , , Městský úřad Valašské Meziříčí, Odbor školství, kultury a sportu, Ing. Stanislava Šnajdrová, Zašovská 784, 757 01 Valašské Meziříčí , Obálku označte heslem KONKURS.. Pracoviště: Město valašské meziříčí 03, Zašovská, č.p. 784, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Stanislava Šnajdrová, .

Výroba - Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované 16 000 Kč

Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned!, Možnost prodloužení doby určité., Požadujeme: oprávnění na VZV výhodou, Náplň práce: likvidace odpadů, odvádění výroby, pytlování a vážení odpadů, nakládka a vykládka vozových jednotek, První kontakt: telefonicky (8:30 - 14:00 h.), e-mailem nebo osobně v sídle zaměstnavatele (8:30 - 14:00 h.)., ov.14.3.18. Pracoviště: Zpv rožnov, s.r.o., Televizní, č.p. 2614, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Lucie Ulrychová, +420 571 605 170.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní dělníci při montážních pracích na balkónech a lodžiích. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI při montážních pracích na balkónech a lodžiích, Požadujeme: ŘP sk.B, praxe není nutná, zvládat práci ve výškách, Náplň práce: pomocné práce při montážích a zasklívání balkónů a lodžií /nebát se výšek/., První kontakt: telefonicky od 8-14:30hod. 737241395 nebo osobně na pracovišti od 8-14hod., ov. 16.3.2018. Pracoviště: Jaromír juráň, 4. května, č.p. 293, 755 01 Vsetín 1. Informace: Vlčková, Juráňová, +420 737 241 395.


David Vítek.

„Psanec“ Vítek: Musel jsem vypnout telefon

Ilustrační foto.

Budoucí prvňáčky lze do škol registrovat přes internet, k zápisu ale musí

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Skončilo čtyřicáté Setkání divadel, nejoblíbenější byl soubor Tom a Jeff

Uplynulý víkend patřil v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí jubilejnímu 40. ročníku divadelní přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy. Cenu diváků – Cenu Josefa Fabiána obhájil havířovský soubor Tom a Jeff.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Mistrovství Valašska v kouření dýmky letos velel svatý Patrik

FOTOGALERIE / Úbor a doplňky v zelené barvě byly vítány. O úspěchu ale rozhodovaly taktika a výdrž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT