„Vytipovali jsme devět jednotek dobrovolníků a dva profesionální týmy ze Zlína a Valašského Meziříčí. Pomoc jsme nabídli ústředním krizovým orgánům, teď čekáme na rozkaz," popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Které dobrovolnické sbory jsou na seznamu, nechtěl prozradit. „Rád bych ale poděkoval všem, kdo se přihlásili. Byli jsme doslova zasypaní nabídkami," chválí Netopil.

V Ústeckém kraji už od včerejška pomáhá tříčlenný tým posttraumatické pomoci, přesně se jedná o dva vyškolené hasiče a psycholožku. A v Kralupech nad Vltavou pracují strážníci zlínské městské policie a hasičského sboru.

Vodohospodáři včera zaregistrovali na tocích Valašska povodňovou aktivitu. Říčka Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička, dosáhla dokonce druhého stupně, po několika hodinách ale naštěstí začala hladina klesat.

Podle vodohospodářů prozatím nebezpečí záplav regionu nehrozí. „Přehradu máme předpuštěnou, je tam tedy dostatek volného prostoru pro zachycení případných zvýšených průtoků," upozornila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Beskydy hlásí zatím 40 mm srážek

Od úterka spadlo v Beskydech čtyřicet milimetrů srážek. „Předpokládáme, že na spodních tocích Bečvy by mohly být dosaženy nejvýše první stupně povodňové aktivity," doplnila Tomíčková.

Vývoj průtoků na řekách na Moravě, stavy vodních nádrží i srážky lze sledovat na interaktivní mapě internetových stránek Povodí Moravy.

Pomoc zatopeným oblastem slíbila Charita. Z peněz, které ve Zlínském a Olomouckém kraji vybrala v Tříkrálové sbírce, pošle zhruba půl milionu korun.

„Jsme také připraveni vyslat do zasažených oblastí třicet týmů, které pomohou lidem nejen s úklidem, ale poskytnou psychologickou první pomoc a při sociálním šetření zjistí jejich konkrétní potřeby," slíbil koordinátor humanitární pomoci Arcidiecézní charity Olomouc Martin Zamazal.

Peníze do postižených oblastí pošle také Zlínský kraj. Zastupitelé budou na konci června jednat o tom, jakou částku na pomoc poskytnou. Mělo by to být mezi pěti sty tisíci až milionem korun.

Sdružení místních samospráv zase spustilo takzvanou Burzu solidarity. „Funguje to jednoduše. Po kliknutí na odkaz Povodně 2013 se objeví dva formuláře, kde oznámíte, zda nabízíte či potřebujete pomoc. Důležité je přidat na sebe aktuální kontakt. Zavolat pak může kdokoliv, kdo si to přečte a bude mít pocit, že může pomoct," řekl tajemník sdružení Tomáš Chmela.