Podle Petra Marka, který čtvrtým rokem provozuje Papírnictví Brillovka v Rožnově pod Radhoštěm, už vhodná doba pro nákup nastala, radí neváhat. Zároveň také upozorňuje, že rodiče školáků musí počítat s tím, že při pořizování základní školní výbavy budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ceny za poslední rok poskočily zhruba o čtvrtinu.

„Někteří rodiče začínají s nákupy už na konci června. Zpravidla ti, co mají děti nastupující do první třídy a od školy už mají seznamy potřebných pomůcek,“ říká Petr Marek. Většina zákazníků však podle jeho slov nechává nákupy spíše na závěr prázdnin.

„Během léta je zájem slabší, červenec bývá hodně klidný. Hlavní nápor přichází standardně od půlky srpna a nejhektičtější jsou pak poslední srpnový a první zářijový týden,“ přibližuje svou zkušenost.

Zákazníkům proto radí nákup školních pomůcek raději neodkládat a vyrazit pokud možno už nyní. Ne snad, že by hrozilo, že bude některého zboží nedostatek. To se podle Petra Marka prakticky nestává.

„Není třeba se bát, že základní standardní sortiment nepůjde sehnat. Maximálně může dojít k tomu, že některý druh zboží bude krátkodobě vyprodaný. Ale zpravidla vždy existuje alternativa, či lze požadovaný sortiment v krátké době znovu doplnit,“ uklidňuje Marek.

Proč tedy do papírnictví zamířit už teď? Výhodou je menší množství zákazníků a tím pádem také větší klid na výběr všeho potřebného a také širší nabídka.

Ale ať už se na nákup vydáte hned nebo až na konci prázdnin, s jedním je třeba počítat – bude to dražší než v minulých letech.

„Ceny se mění a bohužel se jejich růst týká i nás. Nárůst se začal projevovat už v loňském roce. A od začátku letošního roku pak ceny průměrně narostly o dvacet až třicet procent. A zatím to nevypadá, že je konec,“ popisuje Petr Marek.

Kolik peněz si tedy připravit, máte-li doma například prvňáčka a pořizujete mu celou školní výbavu? Petr Marek odhaduje, že takový nákup se může pohybovat mezi čtyřmi až pěti tisíci korun.

„Jednou z největších položek je aktovka či školní batoh. My kromě jiných prodáváme například u zákazníků oblíbenou značku Topgal, kde se cena pořizovací cena pohybuje kolem osmnácti set korun,“ přibližuje Marek.

Dražší jsou pak sety, kdy k aktovce náleží například také pytlík na přezůvky či pomůcky a školní penál. Tady už se cena pohybuje nad dvěma tisíci korun. Částečně ušetřit lze například pořízením loňských modelů.

„No a pak přichází na řadu základní výbava, to znamená pastelky, tužky a psací potřeby obecně, barvy, sešity a box na sešity a další položky. To vše nakonec dá dohromady klidně další dva tisíce,“ počítá Petr Marek.

Samozřejmě vždy záleží na zákazníkově volbě – zda se orientuje podle ceny, hledí spíše na kvalitu, provedení či značku, nebo sleduje aktuální trendy. Co se posledního týče, vysoko v oblíbenosti se podle Petra Marka drží školní potřeby a pomůcky s motivy videoherní série Minecraft.

„Evergreenem jsou pak motivy dinosaurů či jednorožců – ty také stále táhnou,“ podotýká.

A jak se vlastně oproti dobám minulým proměňuje nabídka školních pomůcek? Například u psacích potřeba hraje mnohem výraznější roli ergonomie úchopu.

„Hodně se podporuje například trojboké držení pera, tužek i pastelek. Jsou také psací potřeby speciálně pro leváky. Fenoménem posledních let jsou pak gumovací pera s termocitlivým inkoustem,“ říká Petr Marek.