Na konci září, tedy ještě ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, odešla na nemocenskou. Rentgen odhalil vyhřezlou plotýnku. Helena Sekyrová trpí bolestmi zad, rukou, ramenou i hlavy.

Dál dochází na rehabilitace. Přesto posudkový lékař nařídil její neschopenku na konci října ukončit. S tím, že je schopná nastoupit na úřad práce. Společně s ní tento osud potkal další zhruba dvě desítky lidí. Podle Heleny Sekyrové je tento postup nezákonný.

O ukončení neschopenky se paní Sekyrová dozvěděla při kontrole u svého ošetřujícího lékaře Jiřího Podzemného. „Právě mu přišel od posudkového lékaře Martina Ondráška z Okresní správy sociálního zabezpečení ve Vsetíně seznam lidí, kterým má ukončit neschopenky k poslednímu říjnu," uvedla Sekyrová.

Odboráři jsou situací pobouření

Ošetřující lékař si rozhodnutí nadřízeného telefonicky ověřoval. „Přede mnou a sestrou panu Ondráškovi volal, že drží snímky, podle kterých nevidí důvod neschopenku ukončovat. Pan Ondrášek mu ale řekl, ať ji ukončí," zlobí se žena.

Obrátila se proto i na právní poradnu. „Řekli mi, že neexistuje důvod, proč by měla být neschopenka ukončena. Ze strany pana Ondráška jde o podvod," je přesvědčena.

Se vsetínskou správou sociálního zabezpečení podle ní není žádná řeč. „Řekli mi, že můj pan doktor to špatně pochopil. Že z jejich strany šlo jen o doporučení. Pan Ondrášek mi navíc řekl přímo do očí, že on mi nic neukončoval. Že to byl můj lékař," líčí žena.

Za svým lékařem ale stojí. Řídil se prý jen příkazem nadřízeného. „Prosím o včasné ukončení dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem, bude schopna plnit povinnosti uchazečky o zaměstnání," napsal ošetřujícímu lékaři Martin Ondrášek v případě Heleny Sekyrové.

Zkušenost paní Sekyrové pobouřila Asociaci samostatných odborů ČR (ASO), která situaci zaměstnanců Schottu sleduje. „Jedná se o nehorázný postup okresní správy sociálního zabezpečení," komentoval hlavní manažer ASO Milan Šubrt.

Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jany Buraňové ale posudkový lékař vždy postupuje podle zákona o nemocenském pojištění. „Ukončení dočasné pracovní neschopnosti může doporučit. Ve většině případů spolu ošetřující a posudkový lékař případy konzultují," řekla Jana Buraňová.

Proti rozhodnutí se odvolala

Doplnila, že každý má možnost podat proti rozhodnutí o ukončení neschopenky ošetřujícím lékařem opravný prostředek. Stejně jako proti rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení. „V případě vyhovění bude dočasná pracovní neschopnost pokračovat," doplnila Buraňová. Ostatně, tato situace již nastala. Helena Sekyrová se totiž proti zrušení nemocenské odvolala na krajskou Správu sociálního zabezpečení ve Zlíně. Na rozhodnutí čeká.