Potenciální hejtman? Staronový Stanislav Mišák, který se rovnou dostal i do II. kola voleb do Senátu. Stejně jako lidovec Jiří Čunek, jenž zase získal nejvíc preferenčních hlasů v kraji skoro jedenáct tisíc.

KDU-ČSL skončila s více než 18 procenty druhá a se ziskem desíti mandátů. Pouze o jeden méně dostali od voličů komunisté, kteří v regionu bodovali, a to za zisk 16,08 procenta. Po pěti křeslech obsadí na kraji občanští demokraté i zástupci STAN a TOP 09. ODS, která byla doposud v koalici, výrazně propadla. Do zastupitelstva se dostali prvně zemanovci, usednou tam čtyři jejich členové. Mezi nimi i někdejší předseda legendárního slušovického JZD František Čuba.

Ostatní strany nebo hnutí za Morální Očistu Regionu, Moravané, Strana zelených či Volte Pravý Blok získaly od voličů méně než pět procent potřebných k tomu, aby mohly obsadit křesla v zastupitelstvu.

Jaké jsou možnosti krajské koalice? Vítězové jsou ochotni jednat úplně s každým vyjma samotného Jiřího Čunka, kterého nechce Stanislav Mišák v radě. Preferuje naopak zemanovce s Františkem Čubou. Lidovci a STAN a TOP 09 odmítají jednoznačně komunisty a koalici utvořenou z ODS a ČSSD. Občanští demokraté a zemanovci si nechávají cestu otevřenou.

Infografika k volbám

Stanislav Mišák: Budeme se oťukávat a počkáme na Senát

Zlínský kraj Může být spokojený. Strana, která ve Zlínském kraji doposud vládla, získala od voličů největší důvěru i tentokrát. Stanislav Mišák (ČSSD) je však zatím ve vyjádřeních opatrný. Jaké karty sociální demokraté rozehrají, říct včera odmítl. Stejně tak, zda by upřednostnil funkci senátora před pozicí hejtmana přestože v I. kole senátek bodoval spíše jeho rival Tomio Okamura (NZ).

S kým máte dnes naplánovanou schůzku?

S nikým, už včera jsem říkal (v sobotu, pozn. red.), že v neděli jednat o případné koalici nebudeme. Začneme až v pondělí. Stejně se budeme celý týden oťukávat a počkáme na výsledky senátních voleb, které jsou o víkendu.

Už jste zmínil, že nechcete v radě Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Co lidovce bez Čunka a komunisty?

Záleží na přístupu jednotlivých stran a jejich ochotě podpořit nás v našem programu. Jednat budeme se všemi.

Takže nevylučujete ani dva zmíněné partnery.

Některé koalice jsou pravděpodobnější, jiné méně, ale jsou o lidech. Nikoho nevylučujeme.

Co se tedy odehraje do doby, než budou známy výsledky II. kola senátních voleb?

S ostatními stranami, které se dostaly do krajského zastupitelstva, budeme mít pouze předběžná jednání. Zavázali jsme se, že než budou známy konkrétní výsledky jednání, nic říkat nebudeme. Já to dodržím. (šid)

KOMPLETNÍ PŘEHLED VÝSLEDKŮ VOLEB

ZLÍNSKO

Výsledky voleb v obcích Zlínska

KROMĚŘÍŽSKO

Výsledky voleb v obcích Kroměřížska

UHERSKOHRAĎIŠŤSKO

Kompletní výsledky voleb v obcích Uherskohraďišťska

VALAŠSKO

Kompletní výsledky voleb v obcích Valašska

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU