„Při výjezdu z hasičárny pleskaly šráky našeho koně přes zadek a on se splašil. Dostali jsme smyk, zadní kola se prohnula a odletěla, dva členové týmu skončili v nemocnici. Ten, který si narazil žebra, po ošetření soutěží s námi,“ vylíčil sobotní nehodu velitel historické jednotky Matěj Hlaváč. Věří, že do zářijových oslav 130 let trvání jejich sboru se za zničená kola podaří vyrobit nová.

Oslabenému družstvu svou „koňku“ pro hasičský čtyřboj zapůjčil pořádající sbor. Střítežští s ní vyhráli nástřik do dálky a stali se i celkovými vítězi. „Pustili jsme jim to, aby mohli poháry ukázat kamarádovi ležícímu v nemocnici,“ přiznal domácí Radomír Dobeš.

Na závod jako vystřižený ze starých filmů se sjelo deset jednotek hasičů v dobových stejnokrojích ze Vsetínska, Zlínska a Přerovska a téměř stejný počet stříkaček. K nejstarším patřila „koňka“ ze Zubří.

„V roce 1923 ji pro náš sbor vyrobila firma J. Vystrčil & syn z Telče. Před čtyřmi lety jsme ji částečně renovovali, ale celou dobu zůstala funkční,“ prozradil starosta zuberských hasičů Josef Číp.

O odkaz svých předchůdců vzorně pečují. „Hlavní je vypustit všechnu vodu zpod vahadel, aby v zimě nezamrzla, a dobře promazávat. Když se něco pokazí, náhradní díly si vyrábíme převážně ručně,“ dodal starosta.