Mladá hasička už se na mistrovství světa v Bělorusku, kam odjíždí v neděli, velmi těší. „Mým prvořadým úkolem letos ale bylo zvládnutí maturity," připomněla reprezentantka.

To se podařilo. Petra Chovancová, která se hasičskému sportu věnuje od dětství, kdy ji k němu přivedl její tatínek, před několika týdny úspěšně ukončila studium na Střední odborné škole požární ochrany v Hranicích.

Na mistrovství světa se podle vlastních slov cítí být připravená. „Jen se tak trochu bojím, abych nikoho nezklamala. Vnímám obrovský závazek vůči těm, kteří mi důvěřují, pomáhají a vytvářejí podmínky, abych mohla dělat to, co dělám, a co mě baví," svěřila se hasička Petra Chovancová.

Hornolidečanka získala na loňském mistrovství světa v požárním sportu ve Svitavách dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Při jednom z běhů na sto metrů s překážkami navíc překonala časem 17:06 sekundy osobní rekord.

„Vedle jejích vlastností a přístupu k životu a hasičskému sportu je i to důvod, proč jsme Petru k reprezentaci nominovali," řekl vedoucí české reprezentace žen a juniorek a současně také trenér Vlastimil Gašek z Karolinky.

Do Běloruska odjíždí Petra Chovancová v neděli. V Grodně pak na ni a další závodnice čekají disciplíny běh na sto metrů s překážkami, výstup na cvičnou věž, štafeta a požární útok.

Palce drží mladé valašské závodnici kromě rodiny a přátel také hornolidečští hasiči. „Přejeme Petře i celé reprezentaci hodně zdaru. Ať se jí podaří dosáhnout těch nejlepších výsledků," vzkázal sportovkyním velitel Sboru dobrovolných hasičů Horní Lideč Miroslav Pinka.