Hasiči se mnohdy nedovedou vyptávat zachraňovaných i na věci, které jsou samozřejmé, řekl dnes novinářům velitel stanice Zlín Bogdan Bocek.

"Musíme odvést hovor jiným směrem tak, abychom postižené uklidnili a připravili je na to, co se s nimi bude dít," uvedl Bocek. Při cvičení ve staré cihelně v Biskupicích na Zlínsku měli hasiči zachránit čtyři zavalené osoby, jimž pomoc zavolal jejich "šokovaný" kamarád. Kromě profesionálů ze Zlína a dobrovolníků z Biskupic a Luhačovic se cvičení zúčastnili specialisté lezci, kynologové i zdravotnická záchranná služba.

Záchranáři museli vyhledat zavalené osoby v těžko přístupných místech a poskytnout jim pomoc, a to včetně psychologické. "Zavalený prožívá velkou úzkost. Bojí se o své zdraví, o život i toho, že ho záchranáři nenajdou. Je to velký stres, v němž člověk vnímá zkresleně i čas. Doba vyprošťování se mu tak může zdát neúměrně dlouhá," uvedla psycholožka zlínských hasičů Soňa Pančochová.

"Pro nás budoucí záchranáře bylo cvičení obrovsky cenné, alespoň částečně jsme si totiž zkusili, jak se pacienti v takových situacích cítí," uvedl student Vyšší odborné zdravotnické školy Zlín Jan Studenský, který byl jedním ze "zachraňovaných" figurantů. Podle jeho kolegy Libora Zajonce je vhodné, když hasiči odvedou řeč od právě prožívané události. "Ptali se mě třeba na školu," řekl Zajonc. "Hasiči by také neměli říkat něco, co by mohlo ublížit. Pro postiženého je šílené, pokud například slyší, že má poraněnou páteř," dodal další ze studentů František Slimáček.

Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka letos hasiči ve Zlínském kraji pomáhali zavaleným osobám čtyřikrát a v loňském roce šestkrát. Nejčastěji jde o případy zavalení stromem či kládou, pracovními stroji nebo auty anebo při výkopových pracích. "Často jsou následky takových zásahů velmi tragické," dodal Mitáček.

Tyto zásahy jsou obtížnější i pro samotné hasiče, neboť se s nimi nesetkávají tak často, jako například s výjezdy k požárům či nehodám. Při pátrání po zavalených hasiči používají moderní techniku v podobě rentgenů, kamer či různých sond, nezříkají se ale ani pomoci osvědčených prostředků. "Nenahraditelný je pes. Hasič se také většinou nakonec musí k zavalenému prokopat sám, takže je to i fyzicky velmi náročné," uzavřel Mitáček.