Touto mimořádností byla oslava 110. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů. Okolí zbrojnice a obecního úřadu v centru vesnice oblehla hasičská technika i vozy městské a státní policie a zdravotníků.

Na připravený program oslav se přišly podívat desítky místních i kolegové ze spřátelených hasičských sborů ze Vsetínska. „Sto deset let, to už je nějaké výročí. Mrzelo by nás, kdybychom nepřijeli s naší historickou technikou. Chceme kolegům poblahopřát alespoň do další stovky," popřáli oslavencům členové historického hasičského klubu z Ratiboře.

Letitou techniku přivezli též hasiči ze Semetína. Předvedli zásah s ruční koňmi taženou stříkačkou z roku 1891.

Vítanou atrakcí byla ukázka vyprošťování zraněného z havarovaného vozu, o kterou se postarali profesionální hasiči ze Vsetína. Role figurantky, kterou do připraveného vraku záchranáři uzavřeli, se ujala osobně starostka Lhoty u Vsetína Lenka Kocourková.

Hasiči během několika minut pomocí hydraulického nářadí zbavili vůz oken a následně i střechy a starostku předali do péče připraveným zdravotníkům. „Jsou to šikovní chlapi," chválila hasiče po úspěšném zásahu Lenka Kocourková.

„Ovšem i když vyprošťování zvládli rychle a je vidět, že se na ně můžeme spolehnout, nikdy bych se do takové situace nechtěla dostat ve skutečnosti," podělila se o své bezprostřední dojmy. Nezapomněla také na blahopřání místním dobrovolným hasičům k jejich výročí. Podle jejích slov dělají v obci záslužnou práci.

Popřát členům sboru do Lhoty přijel se svými kolegy také dobrovolný hasič ze Vsetína Petr Janiš. „Přeji jim hlavně hodně úspěchů minimálně do dalších sto deseti let fungování," řekl Petr Janiš.

Hasiči ze Lhoty se v den oslav pochlubili opravenou Pragou V3S. „Přivezli jsme ji vloni v březnu. Získali jsme ji bezplatným převodem od ministerstva obrany. Původně to byl protichemický speciál," prozradil velitel sboru Michal Lukáš.

Než „vétřieska" prokoukla a získala dnešní podobu hasičského auta, strávili na ní lhotští hasiči stovky hodin práce. „V tomto ohledu musím znovu poděkovat starostce obce, která za nás vyřešila obrovskou spoustu nezbytného papírování," zdůraznil velitel.

Renovované auto bude nyní plnit funkci plnohodnotného zásahového vozu.

„Je na podvozku Praga V3S, což je nejlepší terénní podvozek, jaký byl u nás v podstatě vyrobený. Takže největší využití bude mít při lesních požárech. Vodu vyveze prakticky všude," slibuje si od přírůstku ve vozovém parku Michal Lukáš.

Sbor dobrovolných hasičů ve Lhotě vznikl v roce 1903.

„V současné době děláme zejména pravidelné akce v obci. Například pálení čarodějnic, memoriál na počest bývalého velitele sboru, který se nešťastně zabil v autě. Máme také vyhlášenou zábavu, na kterou chodí ke čtyřem stům lidí," vyjmenoval Michal Lukáš. Kromě toho zvládne sbor i několik ostrých zásahů ročně.