Obrovskou radost neskrýval velitel SDH Ratiboř Jan Gerža.

„Nejde popsat slovy ten pocit, když se otevírala obálka, ve které bylo jméno vítěze a sálem zaznělo – vítězem se stává Ratiboř. V tu chvíli se nás zmocnil neskutečný nával radosti, štěstí a euforie,“ radoval se Gerža.

„Bylo to suprové, skvělá atmosféra. Velký dík patří Terezce Staňkové, která nás vůbec do té soutěže přihlásila,“ připojil velitel jednotky Rostislav Javořík.

Jednatelka ratibořských hasičů a členka sboru Tereza Staňková skromně dodala.

„Jsem ráda, že jsme to zvládli, kluci mi pomohli a udělali jsme akci Soptíkův den, se kterou jsme do soutěže šli,“ řekla a pocit při přebírání ceny na výstavišti v Brně popsala jako velkou euforii.

Starosta Ratiboře Martin Žabčík nešetřil chválou. „Mám z našich hasičů radost a jsem na ně hrdý. Za to, co dokázali, si ocenění zaslouží. U nás v dědině jsou jedna z nejaktivnějších složek,“ liboval si starosta.

Prestižní ocenění si převzali zástupci padesáti jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky. Do osmého ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2018 je nominovala odborná porota.

O konečném umístění rozhodla veřejnost pomocí sms hlasování. V oblasti sever Moravy se ze Zlínského kraje dostal mezi prvních pět ještě sbor z Karlovic, který skončil bronzový.

Jedním z cílů ankety je zvýšit veřejné povědomí o nenahraditelnosti 360 tisíců aktivních členů dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému. Díky své působnosti jsou to často právě oni, kdo řeší prvotní zákroky při požárech, dopravních nehodách nebo povodních.

Ratibořští hasiči dostali za prvenství věcný i finanční dar v hodnotě osmdesát tisíc na podporu další činnosti.

„Protože budeme příští rok slavit sto třicet let výročí, nakoupíme pro členy vycházkové uniformy. Dále tablet pro zásahovou jednotku a vybavení pro soutěžní družstvo,“ prozradil plány, jak sbor s penězi naloží, velitel jednotky Rostislav Javořík.