V posledních týdnech zasahovali při likvidaci sršňů u letních dětských táborů, v nemocnicích a na místech s větším pohybem osob. „Zatím poslední případ jsme měli v Dobrkovicích na Zlínsku, kde nás požádala o pomoc vysoce alergická žena, kterou u domu ohrožoval roj sršňů. Profesionální i dobrovolní hasiči společně hnízdo i sršně zlikvidovali,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Zásah znamená likvidaci roje

Podle něj jsou však lidé často překvapeni, jakým způsobem hasiči proti hmyzu zasahují. „V praxi to totiž skutečně znamená likvidaci roje. Řada občanů žije v mylném přesvědčení, že roje chytáme a pak vypouštíme. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely,“ podotkl mluvčí. Hasiči však znovu upozorňují, že nevyjíždějí na všechna zavolání. „Náš výjezd je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života,“ upozornil Mitáček.

Jsou to například případy rojů u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, roje u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic, letních dětských táborů. „V praxi zohledňujeme i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen. Samostatnou skupinu tvoří lidé alergičtí na bodnutí,“ vyjmenoval Mitáček.

Dodal, že v ostatních případech záchranáři doporučují využít i specializova­nou firmu.