Sobotní dopoledne ve Zděchově patřilo výstavám. V budově školy si návštěvníci se zájmem prohlíželi historické snímky.

„Fotografie jsme většinou získali od zdejších obyvatel a jsou mezi nimi opravdové unikáty. Rozhodl jsem se je postupně naskenovat a archivovat v digitální podobě,“ sdělil ředitel školy Jiří Malíček.

Nejstarší dochovaná fotografie pochází z roku 1921 a je na ní zachycen tehdejší řídící učitel Jaroslav Fröhlich.

Před budovou školy hasiči připravili výstavu hasičské techniky. Největší zájem poutala stříkačka z roku 1904. „Jsme rádi, že se ji podařilo zachránit, dodnes je plně funkční a patří ke skvostům naší techniky,“ komentoval velitel zděchovských hasičů Karel Hrbáček.

V současnosti má tamní sbor pětapadesát členů, o jeho budoucnost má ale vedení obavu. „Bohužel polovina sboru je již staršího ročníku,“ posteskl si Hrbáček.

Odpoledne se za účasti několika spřátelených hasičských oddílů uskutečnila netradiční soutěž v tradičních hasičských disciplínách.

„Zvláštností bylo, že při hasičském útoku soutěžící nepoužili vodu a hned po svém vystoupení po sobě museli hadice dokonale uklidit. Zato byla povolena konzumace piva a vodky,“ prozradil jeden z hasičů Karel Kocourek.

Z vítězství v kategorii žen se radovalo domácí družstvo. „Na to, že jsme se daly dohromady dva týdny před soutěží a absolvovaly pouhé dva tréninky, jsme dobré,“ pochválila svůj tým před novináři Olga Hrbáčková. V kategorii mužů se z vítězství radovali hasiči z Leskovce nad Moravicí.

Dobrá nálada pokračovala celé odpoledne a k večeru se většina lidí přesunula do areálu Kasíno, kde začala taneční zábava s dechovou hudbou Kotáranka. První den oslav pak ukončil velký ohňostroj.

„Bylo to nádherné, něco takového jsem ještě neviděla,“ neskrývala nadšení Ludmila Kocourková.

Dlouho plánovaný program tak měl pouze jeden drobný zádrhel. Pilot, který měl dětem z letadla shodit zásilku s bonbony, se netrefil a balík skončil někde na louce nad Zděchovem.

„Až na tuto úsměvnou drobnost jsme naprosto spokojeni a na jedničku vyšlo i počasí,“ zhodnotil starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

V neděli se hasiči na mši svaté dočkali vysvěcení svého vůbec prvního praporu. Ceremonie se ujal olomoucký světící biskup Josef Hrdlička.