VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Brankách slavili. A Ruda z Ostravy skončil v rybníku

Branky /FOTOGALERIE/ – Krásné a povedené oslavy za sebou mají hasiči v Brankách. Tamní Sdružení dobrovolných hasičů (SDH) první červnovou sobotu důstojně a zdárně oslavilo 130. výročí svého založení a od samého rána to byl v Brankách pořádný šrumec.

10.6.2015
SDÍLEJ:

Doborovolní hasiči v Brankách oslavili 6. června 2015 výročí 130 let od založení sboru. Foto: Jitka Plesníková

Vše vyvrcholilo večerním vystoupením Rudy z Ostravy a následnou taneční zábavou, která pro mnohé vytrvalce končila až s ranním rozbřeskem.

Začínalo se v sedm, budíček vesnice byl v devět

Hasiči se začali v Brankách scházet kolem sedmé hodiny ranní a u místní „hasičárny" a začaly poslední přípravy na náročný den. Po ranním obecním budíčku s dechovkou a nezbytným megafonem následovala slavnostní mše a poté pochod k památníku a položení věnců. Po slavnostní chůzi, kterou se den překlopil do odpoledne už vše směřovalo do braneckého parku a přilehlého okolí, kde se už odehrávalo vše důležité až do konce oslav. „Měli jsme hlavně pro děti, ale i pro všechny ostatní připraveno hned několik stanovišť se zajímavým programem. Mali jsme tam sanitku, hasičský vůz pro ostré zásahy a nechyběla ani vyhlídková hasičská plošina, která vyvážela zájemce zhruba šedesát metrů nad zem," připomněl zajímavý program celodenních oslav Jan Petružela, starosta SDH Branky.

Pestrý program pro všechny se líbil

Odpoledne ukázal svoje úctyhodné kousky známý silák Železný Zekon, v sedm hodin večer přišel na řadu Ruda z Ostravy. Známý herec a moderátor stíhal na pódiu někdejšího letního kina opravdu všechno – zpíval, konverzoval česky i německy, moderoval soutěže dětí i dospělých, podepisoval se všude možně a kdekomu, splnil si sen a zastříkal si s pořádnou stříkačkou a nakonec dokonce dobrovolně skočil do rybníka, který je jen kousek od pódia. Po Rudovi přebrala štafetu kapela Kalibra, která hrála hlavně rockové pecky až do noci. „Na večerní program a vlastně i na celodenní oslavy jsme měli vesměs pozitivní ohlasy. Železný Zekon i Ruda obecenstvo rozproudili a při rockové kapele už lidé samozřejmě dobře věděli, co mají dělat. Pak už to bylo jen o tom, kdo vydrží a kdo ne." zhodnotil celodenní klání v Brankách Jan Petružela.

Starosta SDH Branky nezapomněl ani na poděkování na všechny strany. „Chtěl bych moc poděkovat všem hasičům i nehasičům, kteří nám s oslavami pomáhali. Bylo to opravdu hodně práce na všech možných frontách. Zároveň míří naše poděkování i obecnímu úřadu, který nám akci z velké části finančně podpořil," dodal Jan Petružela.

Někteří bzučeli jak trafo, jiní si po oslavách brali dovolenouBranky – „V pondělí si beru volno a do práce půjdu až v úterý. Asi bych nemohl ještě v pondělí řídit auto," hlásil jeden z nejmenovaných braneckých hasičů před oslavami 130. výročí založení SDH Branky. A onen prozíravý hasič dobře udělal. Oslavy v Brankách totiž chytly pořádné grády a hodně účastníků vydrželo pařit a slavit výročí až do brzkých ranních hodin.

„Celý den byl hodně únavný, měli jsme hodně organizačních povinností, ale stejně jsme se snažili vydržet pařit až do rána. A některým se to i podařilo," hlásil po sobotních slavnostech v neděli ráno o půl dvanácté jeden z členů SDH Branky Ondřej Titz. Chraplavým hlasem, který ovšem zcela jistě nebyl důsledkem nachlazení, pak vysvětloval, jaktože vstává vlastně až tak pozdě. „Vydrželi jsme až do úplného konce, teda asi do čtyř hodin. Kapela hrála asi do dvou, ale ještě se pak sedělo i dále. Někteří sice už bzučeli jako trafo – tímto zdravím Juru Marka – ale s vypětím všech sil vydrželi až do konce do čtyř hodin. Dokonce když jsme odcházeli ve čtyři ráno domů, tak ještě ani nebylo světlo. A to se cení. Byly to důstojné a povedené oslavy," má jasno Ondřej Titz. Podobného názoru byl i jeho kolega Luboš Havran, jenž byl stejně jako ostatní parťáci z SDH na nohou v podstatě celý den už od sedmi od rána. „Bylo toho celkem dost. Spoustu organizačních úkolů, převážení, dovážení, tam dodat to a tam zas tohle, tam něco přebývá, jinde chybí … … Naštěstí se to postupně večer uklidňovalo a my měli i trochu času dát si taky nějakou tu štamprlku na oslavu tak pěkného výročí," pochvaloval si hezkou sobotu Luboš Havran. Ten byl nakonec rád, že si prozíravě zajistil v pondělí v práci volno. „Člověk nemusí být Einstein, aby odhadl, že to bude v sobotu, potažmo v neděli hodně velké. A jelikož si nepotřebuji nadělat zbytečné problémy, vzal jsem pondělí volno na jakousi rekonvalescenci. Udělal jsem to dobře," pochvaloval si svou dobrou strategii na těžký víkend Luboš Havran.

Celkově nešlo, než oslavy krásného kulatého 130. výročí hodnotit kladně. „Byl to dlouhý a náročný víkend. Myslím, že se nám to celkově povedlo a důstojně jsme oslavili takto pěkné výročí. Bylo krásné počasí a podle našich odhadů se na oslavách protočilo určitě přes pět set, možná i šest stovek lidí, což jistě stojí za zmínku. Snad se brzy sejdeme zase na nějaké akci, kterou s hasiči přichystáme. Teď toho bylo hodně – měli jsme dětský den spojený s kácením máje, teď výročí SDH. Dáme si chvíli oraz a třeba v srpnu uděláme zase nějakou zábavu," přidal závěrečné zhodnocení oslav starosta SDH Branky Jan Petružela.

Autor: Marek Havran

10.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

FOTOGALERIE / Rožnově pod Radhoštěm se letos ke zpívání koled připojili poprvé. A byla to premiéra, jak se patří. U Hudebního altánku v městském parku se ve středu 13. prosince sešlo více než šest lidí.

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT