Za obětavost a statečnost, kterou při loňských květnových záplavách prokázali, teď dobrovolní hasiči z valašskomeziříčké místní části Poličná sklidili symbolické ocenění a potlesk na otevřené scéně. Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák jim na slavnostním večeru předal Cenu Salvator 2010, udělovanou za mimořádné hrdinské činy.

„Zprvu jsme stavěli protipovodňové hráze a nepřetržitě hlídali kolísající hladiny Vsetínské a Rožnovské Bečvy a místního potoku Loučka,“ vybavuje si velitel hasičů Josef Dorčák téměř rok staré události.

Sotva velká voda opadla, museli hasiči čerpat vodu ze zaplavených sklepů a rozvážet pitnou vodu do míst se znečištěnými studnami. „I když jsme se ve službě pravidelně střídali, moc jsme toho nenaspali. Kdo nemusel nutně do práce, zůstával i přes den,“ vzpomíná Dorčák.

Někdo pilný zjistil, že dobrovolní hasiči měli při květnových záplavách nejvíce zásahů v celém Zlínském kraji. Oni sami je nepočítali. Vyjížděli, kdykoli je zavolali. „Převáželi jsme také neocnou paní ze sousedních Branek, kterou ve valašskomeziříčské nemocnici čekala náročná operace. Sanitka už zaplavenou silnicí neprojela,“ vypráví starosta dobrovolných hasičů Lubomír Vlček.

Vzápětí při evakuaci ohrožené rodiny na vlastní kůži pocítil, jaké to je, být ze všech stran obklíčen vodou. „Nebylo to nic příjemného. Naše mohuntá cisterna měla kola celá ve vodě a pohybovala se dost nejistě,“ líčí starosta.

Chlapi z Poličné ale všechny dramatické situace bez problémů zvládli. Hned po záplavách dokonce odjeli na hasičskou soutěž do nedaleké Lešné…

Zpráva o zisku Ceny Salvátor 2010 je v krátké době druhou příznivou novinkou, kterou poličenští hasiči vyslechli. Valašskomeziříčští zastupitelé nedávno rozhodli, že nebudou dále čekat na evropské dotace a jejich chátrající zbrojnici opraví na vlastní náklady. Stavební práce za 13 milionů korun proběhnou ještě letos.